İSTANBUL – Evrensel gazetesi çalışanlarının basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösteren gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, muhalif ve halkın sesini yansıtan basın kurumlarının kıskaca alınmak istediğini söyledi.
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, kendisinin de aralarında olduğu 14 çalışanın basın kartının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından iptal edilmesine tepki gösterdi. Polat, muhalif kesimin ve halkın sesini yansıtan basın organlarının kıskaca alınmak istendiğini dile getirdi.
‘KONUYU YARGIYA TAŞIYACAĞIZ’
Bir süre önce Basın İlan Kurumunun (BİK) ilan ambargosu başlattığını hatırlatan Polat, basın kartlarının da iptal edilmesi ile kasıtlı bir şekilde siyasi bir tutumun alındığı ifade etti. Durumu öğrendiklerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığını aradıklarını ancak telefonlarına cevap alamadıklarını dile getiren Polat, sadece Evrensel değil onlarca gazetecinin basın kartlarının iptal edildiğini ve konuya ilişkin önümüzdeki günlerde itiraz edeceklerini ve konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade etti.
‘İLETİŞİM BAŞKANI AÇIKLAMA YAPMALI’
Türkiye’de uzun yıllardır basın kartlarının tartışma konusu olduğunu hatırlatan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “2015 yılında basın kartı yönetmeliğini değiştirdiklerinde TGS olarak buna itiraz etmiştik. Çünkü basın kartları komisyonunda basın meslek örgütlerinin sayısını düşürmüşlerdi. 2018 yılında bir değişiklik daha yapıldı bu kez basın meslek örgütleri bu komisyondan tamamen çıkartıldı. Şu anda iktidarın onay verdiği bir ekipten oluşan komisyon var. 2019 yılının başında sarı basın kartları turkuaz renkli basın kartı ile değiştirdiler. Aradan bir yıl geçti yüzlerce gazetecinin basın kartı yenilenmedi ve bir yıldır da ‘incelemede’ denilerek oyalıyorlar” dedi. Türkiye’de basın kartlarının habere ulaşmanın bir aracı olduğunu savunan Durmuş, “Bu kartı alamadıkları için haberi alamaz hale getirilmek isteniyoruz. Buda halkın haber alma özgürlüğünün önündeki engellerden birisi. Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un bir an önce bir açıklama yapması bekliyoruz” diye konuştu.
  (MA)