İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa'da bir otelde düzenlenen Göç Değerlendirme Toplantısı’na katılarak konuşma yaptı. ( Barış Oral - Anadolu Ajansı )

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde deprem beklediklerini belirterek, “Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremde iletişim için ortak bir hat oluşturacaklarını belirterek, “Bunu tüm telefonlara yükleyeceğiz. Mümkünse de bundan sonra satılan bütün telefonlarda bu uygulama otomatik olarak olacak. Normal konuşmanın hattını engellemeyecek. 4 operatör çok yakın zamanda yapacaklar, buna çalışıyorlar” dedi.

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Soylu, İstanbul’da beklenen olası deprem hakkında şunları söyledi: “Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde neler yapabileceğimizi değerlendirdiğimiz ve İstanbul’da bir deprem olursa nasıl tedbir alabileceğimiz ve hangi koordinasyonu ne şekilde yapabileceğimize yönelik bizim 28 çalışma grubumuz var.

Her çalışma grubunun kendine ait yöneticisi ve ilgili birimleri mevcut. Hem bunları tekrar gözden geçirmek hem de İstanbul’daki hangi grubun ne çalışmayı ne şekilde yaptığını incelemek için şu ana kadar değerlendiriyoruz. Diyelim ki deprem oldu, Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun, vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu.

İstanbul’da 7,5’lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz.”

HDP’Lİ BELEDİYENİN ENGELLENMESİ

HDP’li Ergani Belediyesi’nin gönderdiği yardımların İçişleri tarafından engellendiğinin hatırlatılması üzerine ise Soylu “Bu tartışmalara girmek istemiyorum” yanıtını verdi. Soylu, bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açılacağını da yineledi.   (gazeteduvar)