İSTANBUL – İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 5 Şubat ‘ta greve gitmeye hazırlanan metal işçilerine destek açıklaması yaparak, “Fabrika önlerinde, sokaklarda, meydanlarda metal işçilerinin yanında olacağız” dedi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, toplu iş sözleşmesindeki haklarını alabilmek için 5 Şubat’ta greve gitmeye hazırlanan metal işçilerine destek olmak amacıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. “Metalde grev kazanacak, yaşasın işçi dayanışması” pankartının açıldığı açıklamada sık sık, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘BU ŞATAFAT MADALYONUN DİĞER YÜZÜ’

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kamber Saygılı yaptı. Şirketlerin yayınlarına veya raporlarına bakıldığında büyümeden, yeni yatırımlardan yeni ihracat rekorlarından bahsettiklerini ancak bunların gerçekçi olmadığını belirten Saygılı, “Kamu ihalelerini alan şirketlerin yandaş vakıflara yaptıkları bağışlar arttıkça artıyor. Bu zenginleşme, şatafat ve israf madalyonun sadece bir yüzüdür” dedi.

‘SENDİKA FAALİYETLERİNİ ENGELLİYORLAR’

“Madalyonun diğer yüzünde biz varız.İşçiler, yoksullar, emeğiyle geçinenler var” diyen Saygılı devamla, “Temel ihtiyaçlarımıza sürekli zam geliyor. Sabahın köründe yollara düşüyoruz. Fabrikalarda işyerlerinde saatlerce çalışıyoruz. Kötü koşullarda iş kazalarıyla, iş cinayetleriyle burun buruna çalışıyoruz. Tatil nedir, izin nedir bilmeden, emeklilik hayali kuramadan çalışıyoruz. Kamu çalışanlarına üç kuruş, asgari ücretliye beş kuruş zammı dayatıyorlar. Hakkını arayanı işten atıyorlar, sendika faaliyetlerini engelliyorlar, bizi işsizlikle tehdit ediyorlar” ifadelerini kullandı.

‘METAL İŞÇİLERİNİN YANINDA OLACAĞIZ’

Metal işçilerinin yoksullaşmayı durdurmak istediğini ve sefalet ücretlerine karşı bu grev kararını aldıklarını sözlerine ekleyen Saygılı, “DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler patronların bütün dayatmalarına karşı grev iradesini ortaya koydu. Greve çıkmak, üretimden gelen gücünü kullanmak işçilerin en temel hakkı ve en güçlü savunma aracıdır. 5 Şubat’ta başlayacak, 41 fabrikada II bin işçiyi kapsayacak bu grev 130 bin metal işçisini ve ardından bir çığ gibi bütün sanayi işçilerini, işçi sınıfının bütününü etkileyecektir. Sendikası’na üye işçilerin aldığı grev kararını yürekten destekliyor ve bütün işçileri, emeğiyle geçinen herkesi metal işçilerinin grevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Düşük ücret politikalarına, grev yasaklarına karşı fabrika önlerinde, sokaklarda meydanlarda metal işçilerinin yanında olacağız” diye konuştu.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.      (MA)