Ciara adı verilen kasırga, Britanya ve İrlanda’yı 100 yıldır vuran en güçlü fırtına oldu.
 Britanya ve İrlanda genelinde Pazar günü boyunca fırtına ve sel hakimdi. Ülkenin pek çok yerinde sel vardı. Ağaçlar yıkıldı, yollar ve demiryolları kapandı.

İngiltere, İskoçya ve Galler’deki demiryolu şirketleri yolcuları seyahat etmemeye çağırdı ve gün boyunca seyrek tarifeler ve hız kısıtlamaları uygulayacaklarını bildirdi.

“Seyahat etmeme” uyarıları veren firmalar şunlar: Gatwick Express, Grand Central, Great Northern, Hull Trains, LNER, Northern, Southeastern, Southern, Thameslink and TransPennine Express.

Düzinelerce uluslararası uçuş ve iç hat uçuşları iptal edildi. Feribotlar iptal edildi. Çeşitli spor etkinlikleri de iptal edildi.

Kraliçe, Sandringham Kilisesi’ndeki Pazar ayinine kamu güvenliği gerekçesiyle katılmadı.

Met Office meteoroloji uzmanı Alex Burkill, (Amber Alert) ‘Acil Durum’ uyarısının büyüklüğünün “çok sıra dışı” olduğunu söyledi. Saatte 150 kilometrenin üzerine çıkan rüzgar sadece kıyılarda değil iç bölgelerde de etkili oldu. Bunun da sıra dışı bir durum olduğu belirtildi.

Şiddetli yağmurla gelen rüzgarlar ülke çapında önemli sorunlara neden oldu. Kuzey İngiltere ve Kuzey Galler’in bazı bölgelerinde yoğun yağışlar ve sel vardı.

İngiltere’de yüzlerce sel uyarısı yayınlandı. İskoçya ve Galler’de de sellere rastlandı.

İngiltere’nin elektrik ihtiyacının büyük kısmını karşılan güç kaynakları da fırtınadan etkilendi. Genel elektrik kesintisi yaşandı.

Şiddetli rüzgarlar Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya uçuş süresini kısalttı. FlightRadar24 göre British Airways’in 112 numaralı uçuşu, New York’tan Londra’ya 4 saat 56 dakikada vararak, gelmiş geçmiş en hızlı ses altı yolcu uçağı oldu. Uçuş normalde 6 saat 55 dakika olarak planlanıyor.

Ciara  fırtınasının Kuzey Avrupa’ya doğru ilerlediği bildirildi.      (gazete)