İSTANBUL – Mor Dayanışma Öncülüğünde “İnadına Mücadele İnadına Özgürlük” sloganıyla iki gün süren 2’nci Türkiye Kadın Konferansında yürütülen tartışmaların ardından sona erdi.

Mor Dayanışma öncülüğünde, “İnadına mücadele inadına özgürlük” başlığıyla iki gün süren “2’nci Türkiye Kadın Konferansı” ikinci gününde Birleşik Metal İş Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kadın mücadelesi öncülerinin fotoğrafları ve “Dünyanın yarısıyız, özgürlüğün tamamını istiyoruz!”, “Öz savunmayı yükselt, erkek şiddetini durdur”, “Erkek egemen sisteme karşı feminist isyan büyüyor!”, “Görünmeyen Emek sesini yükselt”, “Mutfaklardan çıktık, geri dönüş yok”, “Güvencesiz, esnek, düşük ücretli çalışmaya karşı örgütlü mücadeleyi büyütelim”, “Doğanın talan edilmesine ekolojik yıkıma hayır”, “Çocukların istismar edilmediği bir dünya için mücadele” pankartları asıldı.  Sık sık, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “İnadına mücadele inadına özgürlük” sloganları atan kadınlar söylenen şarkılar eşliğinde dakikalarca halay çekildi.

Konferansın ikinci günü basına kapalı devam etti. Birçok tartışma yürütülmesinin ardından kadınlar, Neoliberal Politikalar ve Kadın Emeğinin Çıkmazı, Feminizm Mücadelesinde Yeni bir Dönem, Kadın Kurtuluş Mücadelesinde Yeni Bir Dönem Enternasyonal Kadın Grevleri, Göçmen Kadın Gerçeği ve Mücadelesi, 21 yüzyılda Kadın Özgürlük Mücadelesinde Yeni Örgütlenme Arayışları ve Metodları, Kadın Cinayetleri ve Şiddettin Değişen Yüzleri, Özgürleşme Yolunda Özsavunma’nın önemi, Yerel Yönetimlerde Kadınların Varlığı ve Belediyecilik Anlayışında Yeni Yaklaşımlar, LGBTİ+ Hareketi ve Feminizmin Tarihsel Birliği önergeleri tartışıldı.

Önergelerin tartışmasının ardından konferans sona erdin. Konferansın Sonuç bildirgesi ise önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.    (MA)