Mülteci krizinin giderek derinleştiği Yunanistan’da hükümet, çok sayıda adada yeni kampların kurulması için harekete geçti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis tarafından yapılan açıklamaya göre, birçok adadaki mevcut mülteci karışılama merkezleri kapatılarak yerlerine yeni merkezler kurulacak.

2016 yılında Türkiye üzerinden mülteci akını nedeniyle Lesbos (Midilli), Chios (Sakız Adası), Samos (Sisam), Kos (İstanköy) ve Leros (İleryoz) adalarında kurulan mülteci karşılama merkezleri ihtiyacı karşılamaya yetmiyordu.

GEÇEN YIL 74 BİN MÜLTECİ GELMİŞTİ

Yunanistan hükümetinin yeni kamp inşaatlarına başlama kararının ardında geçtiğimiz yıl mülteci sayısındaki ciddi artış da bulunuyor. 2018’de Türkiye üzerinden 50 bin kadar mültecinin geldiği Yunanistan’a 2019’da 74 bin mülteci giriş yapmıştı.

10 BİNE YAKIN SINIRDIŞI

Yeni inşa edilecek merkezlerin temel amacı olarak iltica başvurularını hızlandırma gösteriliyor. Artan ve sürekli uzayan başvurular nedeniyle mülteci merkezlerinin çoğu artık insani yaşam şartlarını sağlamaktan uzak.

Hükümet, Mart başında başlayacak ve 3 ay içerisinde tamamlanacak yeni merkezlerden her hafta en az 200 mülteciyi Türkiye’ye geri göndermeyi hedefliyor.

Kamp inşaatları için hükümetin zorla kamulaştırma dahil yöntemi hızlıca hayata geçirmek istediği de belirtiliyor.       (ANF)