BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, İdlib’de aralık ayından bugüne kadar toplam 830 bin kişinin göç ettiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’nin İdlib kentinde son 3 ayda 830 binden fazla kişinin, son 3 günde ise 143 bin kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, İdlib, Halep, Sarmin ve Atarib’de devam eden çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişinin yerinden edildiğini söyledi.

Evlerini terketmek zorunda kalanların yüzde 80’den fazlasını kadınların ve çocukların oluşturduğunu belirten Dujarric, ”Aralık ayının başından beri 830 binden fazla kişi, son 3 günde ise 143 bin kişi çatışmalar nedeniyle yerinden edildi” dedi.

Dujarric, İdlib ve Halep’te salı (11 Şubat) gününden itibaren 72 hastane ve sağlık merkezinin faaliyetlerini askıya aldığını da belirtti.

BM Güvenlik Konseyi üyesi 4 Avrupa Birliği ülkesi Belçika, Estonya, Fransa ve Almanya ile konseyin eski üyelerinden Polonya tarafından yapılan ortak açıklamada ise İdlib’de, Suriye’de iç savaş başladığından bu yana “insan kaynaklı en büyük felaketlerden birinin yaşandığı” bildirildi.

Milyonlarca kişinin kentte sıkışıp kaldığı, sert kış koşullarında temel barınma, gıda ve su ihtiyaçlarını karşılayamadığına dikkatin çekildiği açıklamada, özellikle Suriye rejimi ve destekçilerinin sivilleri ve hastaneleri hedef alan sadırılarına derhal son vermesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada, geçen sene nisan ayından beri 1700’den fazla sivilinin çatışmalar nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.  (bianet)