Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’yi yakından takip eden Sergey Lagodinsky, meslektaşı Özlem Demirel’in 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davasının duruşmasına katılımının engellendiğini açıklayarak “ Meslektaşımın bu şekilde muamele görmesini şiddetle kınıyorum” dedi.

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sergey Lagodinsky, olayın 13 Şubat’ta Türkiye’de yaşandığını, Avrupa Birleşik Sol Grubu üyesi Alman parlamenter Özlem Demirel’in mahkeme duruşmasını izleme hakkının reddedilmesinin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Lagodinsky yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: ”AB-Türkiye delegasyonundaki ikinci vekilim Demirel’den mahkeme binasını terk etmesi istenilmesi, ortak uygulamadan uzaklaşma anlamına geliyor. Bunun provokasyon ve gizli bir kişisel tehdit olduğunu düşünüyorum. Meslektaşımın bu şekilde muamele görmesini şiddetle kınıyorum.”

Lagodinksy, bu tür uygulamaların “demokratik kültüre olan güveni de yok ettiğini” belirterek, Avrupa Parlamentosu ve Alman Federal Hükümeti’nin olayı soruşturması gerektiğini ifade etti.

2019 yılında Avrupa Parlamenteri seçilen Malatyalı Özlem Demirel, 10 Ekim Ankara Gar saldırısı davasının duruşmasını uluslararası gözlemci olarak izlemek üzere Türkiye’ye gitmişti.            (yeniozgurpolitika.)

BERLİN