8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yaklaşırken kadın örgütlerinin hazırlıkları da hızlandı. 8 Mart haftasında birçok eylem ve etkinlik planlayan kadınlar bir araya gelerek ortak eylemlerini de netleştiriyor. İşte açıklanan son eylemler

İstanbul’dan sonra Ankara’da kadınların nefes alabileceği bir durak olan Mor Mekân’ı kuran Kadın Savunma Ağı üyeleri, “Çıkalım zıvanadan kuralım hayatı yeni baştan” sloganı ile 8 Mart’a hazırlanıyor. Jinnews’ten Dilan Babat’ın haberine göre; 8 Mart planlamalarına ilişkin konuşan Buse Üçer, bir dizi tartışma gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bütün yıl boyunca yaptığımız atölyelerin sonucunda kadınların isyanının doruklara ulaştığı, sınırlara dayandığı bir dönemden geçtiğimizin farkındayız. 25 Kasım kampanyamızı ‘yaşamak istiyoruz’ sloganımızla örgütlemiştik. Derdimiz sadece nefes almak değildi. Emek alanından ekolojik alana kadar bir çok alanda feminist hareketin büyüdüğünü ve birçok yerde söz söylediğini, muhalefetin öncüsü olduğunu düşündüğümüz için yeni bir yaşam istediğimizi belirttik” dedi.

Kadın Grevi gündemde

Üçer bu yıl yapacakları çalışmalara ilişkin de şu bilgileri verdi: “8 Mart eylemine hazırlandığımız bir süreçten geçtiğimiz için bu süreç boyunca beraberce Mor Mekân’da etkinliklerimizi ve kadınları bir araya getirmeyi planlıyoruz. Kadın Savunma Ağı’ndan avukat arkadaşlarımızla ‘Kadın hakları nedir?’ konulu eğitimimiz olacak. Ekolojiden, kadın çalışmalarına kadar gruplar oluşturduk. Bu çalışma gurupları üzerinden Mor Mekân’da feminist grev tartışmalarımızı yürütüyoruz. Feminist grevle geliyoruz. Onun dışında mahallelerde olmaya devam edeceğiz. Kadın Savunma Ağı mahallelerde çalışan bir feminist grup. Bununla birlikte Mamak ve Dikmen’de bir şenlik olacak. Kendi politikamızı ve neden ‘zıvanadan çıktığımızı’ anlatacak bir çalışma olacak.”

Kadınlar hakikatin peşinde

Kadınların verdiği mücadeleler ile AKP’nin politikalarını gerilettiğini, yargının geri adım attığını ifade eden Buse Üçer, Şule Çet davasında kadınların verdiği mücadeleyi örnek gösterdi. Rabia Naz ve Gülistan Doku olaylarına da dikkat çeken Üçer, “Bu olaylar belirsiz. Biz kadınlar bu belirsiz perdeleri açmaya ve ortadan kaldırmaya geliyoruz. Hakikati açığa çıkarmaya geliyoruz. Las Tesis’de olduğu gibi failleri teşhir edeceğimiz bir süreç olacak” diye belirtti.

Ankara’da yürüyüş ve miting

Türkiye’nin her yerinde kadınların mutlaka 8 Mart eylemlerine gitmeleri gerektiğini vurgulayan Üçer, “Ankara’da 8 Mart’ta Ankara Kadın Platformu ile birlikte bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Kolej’den Sakarya Caddesi’ne kadar bir yürüyüş olacak ve saat 14.00’da başlayacak. Sakarya Meydanı’nda bir miting olacak. Mor Mekân’a, feminist gece yürüyüşü tartışmalarına bekliyoruz. İstanbul’da binlerce kadınla gerçekleşen feminist gece yürüyüşü Ankara’da neden olmasın? Kadınları feminist gece yürüyüşüne bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Hazırlıklar buluşması

İstanbul Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hazırlıkları için Taksim’de bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası’nda kadın buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya çok sayıda kadın katıldı. Buluşma kadın gündemindeki gelişmeler, kadın davalarına dair değerlendirmelerle başladı. Buluşmada ilk olarak konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim, kadın davalarında erkeklerin ezber savunmalarına ve mahkemeler tarafından verilen cezasızlığı anımsatarak kadın dayanışması ve mücadelesinin önemine dikkat çekti.

6284’e dikkat çekildi

Ardından bir soru üzerine söz alan KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, 6284 sayılı kanuna dönük aleyhte söylemlere ve saldırılara dikkat çekerek, kazanımları ve kadın haklarını ısrarla korumaya kararlı olduklarını vurguladı. Değerlendirme bölümü sonrası kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin hazırlık sürecine dair önerileri ve planlamalar paylaşıldı. Buluşma, öneri ve planlama bölümü ardından sona erdi.

ANKARA/İSTANBUL        (yeniyasamgazetesi)