HDP 4’üncü Olağan Kongresi Ankara’da başladı. Kongre, “Büyük siyaset, büyük umut, büyük değişim” ve “Bu ülke bizlerin. Bizler yöneteceğiz” sloganlarıyla yapılıyor. Eş başkanlığı bugün bırakacak olan Sezai Temelli “Sizler sayesinde heval Sezai oldum” derken, Eşbaşkan Pervin Buldan “İdlib’den çıkışın yolu Dolmabahçe” ifadesini kullanarak, çözüm sürecine işaret etti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena’da yapılıyor. Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen kongreye katılmak isteyenler dört farklı arama noktasından geçerek salona girdi.

“Umutluyuz”, “Kararlıyız”, “Acil görev demokrasi ittifakı”, “Tüm inançlara özgürlük Alevilere eşit yurttaşlık”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tecrite son” ve “Tekçiliğe hayır çoğulcu demokratik cumhuriyet” pankartlarının asıldığı Ankara Arena’daki elektronik panoda farklı dillerde “Eşitlik” ve “Barış” yazısı yansıtıldı.

HDP’nin 4’üncü Olağan Kongresinin ana sloganı “Bu ülke bizlerin. Bizler yöneteceğiz” oldu. Ayrıca “Büyük siyaset, büyük umut, büyük değişim” olarak belirlendi.

28 ÜLKEDEN KATILIM

Kongreye yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda kişi katıldı. Kongrede; Tunus, Filistin, Ürdün, Fas, Kıbrıs, İsveç, Batı Şeria, Fransa, Galiçya, Almanya, Avustralya, Lübnan, Yunanistan, Bask, Mısır, İtalya, Katalonya, Danimarka, Norveç, İngiltere, İskoçya, Portekiz, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Ermenistan ve Irak başta olmak üzere 28 farklı ülkeden konuk katıldı. Kongrede, 30’dan fazla siyasi parti temsilcisi, Orta Doğu’dan çok sayıda kadın örgütü bulunuyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Birleşik Sol Grup Başkanı Tiny Kox, Avrupa Özgür İttifakı Başkanı Lorena Lopez de Lacalle, Avrupa Sosyalistleri Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Giacomo Filibeck, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu üyesi Nikos Androulakis kongreye katılan konuklardan.

3 PARTİYE DAVETİYE GÖNDERİLMEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz, EMEP Başkanı Selma Gürkan da kongrede yer aldı. AK Parti, MHP ve BBP haricinde tüm siyasi partilere kongre için davetiye gönderildi. Kongreye Gelecek Partisi Genel Başkan Yarmcıları Ayhan Sefer Üstün ve Vahdettin İnce ile partinin kurucuları arasında yer alan Fevzi Donat da katıldı.

Salona alınmayan çantalar ağaçların dallarına asıldı.

Kongrede HDP Eş Başkanları, 100 kişilik Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu için seçim yapılacak.

Mutabakat Komisyonu’nun açıklamasına göre HDP Eş Başkanlığı’na HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar aday gösterilecek.

DİVAN KURULU OLUŞTU

Kongrede Divan Başkanlığı’na milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki, Garo Paylan, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Dersim Dağ seçildi.

Temelli: İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum.

‘SİZLER SAYESİNDE HEVAL SEZAİ OLDUM’

“Sesiniz İmralı’ya, Öcalan’a ulaşmıştır” ifadeleriyle konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Zulmün büyüdüğü her yerde direniş de büyüyor. Direnişlerin en ön saflarında işçiler, köylüler, gençler ve kadınlar var” dedi.

İktidarın Kürt halkına geri adım attıramayacağını belirten Temelli, “Emin olun ki 21. yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak. İki yıl önce göreve başladığımızda büyük bir umutla göreve başladık. Kırk yıldır inançla direnen bir halkın hakikatine ulaştık. Kendisine bir adım atana bin adım atan barış sevdalısı bir halkın bağrında yer aldık. AKP-MHP ittifakıyla çöktürülmek istenen HDP vardı. Şimdi sizlerle dimdik bir HDP var. İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Buna hiç kimse engel olamayacak” diye konuştu.

Temelli, “Yoldaşlarım ayrılıklar hüzünlü olsa da yeni buluşmaları bağrında taşır. Dönen dönsün yolundan ben dönmeyeceğim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

‘İDLİB’DEN ÇIKIŞIN YOLU DOLMABAHÇE’

Temelli’nin ardından HDP Eş Başkanı Pervin Buldan konuşmasını gerçekleştirdi.
“Binlerce arkadaşımız rehin alındı ama biz milyonlar olduk” diyen Buldan, özetle şunları söyledi:

“Tasfiye ve çökertme planlarıyla HDP’yi yıkamadılar, yıkmalarına izin vermedik. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular ama bizler o barajları yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları tüm tuzakları halkımızla birlikte birer birer boşa çıkardık. Bizler bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı mutlaka demokratik çözüme açılacak. İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür.”

 

‘YENİ BİR TOPLUMSAL SÖZLEŞME YAPALIM’

Gelin bizlerle siyaset kurumu olarak demokratik ittifakla demokratik Türkiye’ye kapı arayalım. Tek adam iktidarına değil demokratik yerel yönetimlere ve demokratik parlamenter sisteme yol açalım. Toplumsal barışımızı kuralım. Hep birlikte demokratik anayasayla yeni bir toplumsal sözleşme yapalım. Halkların, bütün kimliklerin ve inançların kendilerini güvende hissedeceği bir anayasa yapalım. (DUVAR)