Türkiye’de resmi olarak tespit edilmediği açıklanan koronavirüs, Adana Ceyhan’daki HDP’nin 8 Mart etkinliğini yasaklamak için gerekçe oldu.

Adana Ceyhan’da HDP’nin 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirmek istediği ‘Kadın Şöleni’ için Kaymakamlığa yaptıkları başvuru, resmi olarak Türkiye’de tespit edilmediği açıklanan koronavirüs gerekçe yapılarak reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ceyhan İlçe Örgütü’nün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 6 Mart’ta Yersuat Mahallesi Orhan Kemal Bulvarı üzerinde bulunan alanda yapılacak ‘Kadın Şölen’i için Ceyhan Kaymakamlığı’na yaptıkları başvuru reddedildi. Kaymakamlık, “‘Genel güvenlik, kamu düzeni ve bölge ülkelerde yaşanan salgın hastalık nedeniyle genel sağlık açısında uygun görülmemiştir’ gerekçesini öne sürdü.

YASAKLAMAYA HDP’DEN TEPKİ

‘Kadın Şöleni’nin yasaklanmasına tepki gösteren HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, kararın keyfi olduğunu belirterek, etkinliği gerçekleştirmekte kararlı olduklarını söyledi. Yetkililerin ülkede Koronavirüsü vakasına rastlanmadığına dair yapılan açıklamaları anımsatan Mamuk, “Ülkede salgın hastalık varsa, ülkenin her yerinde bu karar uygulansın. Sadece bize dönük bu karar uygulanmasın. AKP İzmir’de miting alanında binlerce insanı toplarken, salgın hastalık yokken, şu anda neden var?” diye sordu.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)