İSTANBUL – Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Adası’nda çıkan yangına ilişkin, “Tecrit koşullarında her habere ciddiyetle yaklaşılmalı. Derhal İmralı’ya gitmeliyiz” açıklaması yaptı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 3 tutuklunun bulunduğu İmralı Adası’nda çıkan yangın halen sürerken, yangın söndürme çalışmalarının lodos nedeniyle aksak yürüdüğü öğrenildi. Öcalan’ın avukatlığını yapan Asrın Hukuk Bürosu, yangınla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Asrın Hukuk Bürosu’nun açıklaması şöyle: “27.02.2020 tarihinde İmralı Adası’nda yangın çıktığı haberi basında yer almıştır. 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana engellenen görüşme başvurularımızla beraber İmralı Adası’nda tutulan müvekkillerimiz hakkında hiçbir bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle çıkan yangın hakkında ayrıntılı bilgimiz olmayıp basından öğrenmiş bulunmaktayız. Müvekkillerimizin sağlık durumları ile cezaevi koşullarının gözlemlenmesi ve kaygılarımızın giderilmesi amacıyla derhal görüşmemizin sağlanması için Adalet Bakanlığı’na ve Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduk. Süreci yakından takip ediyoruz. Tecrit koşullarında her türlü habere ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini hatırlatıyor ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.”
Gündeme oturan bu gelişmeye dair Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) de saat 13.00’de konuya ilişkin açıklama yapılması bekleniyor.     (MA)