Erdoğan, İdlib için 5 Mart’ta İstanbul’da Putin ile bir araya gelebileceklerini belirtirken, Kremlin Sözcüsü Peskov, böyle bir görüşmenin masada olmadığını kaydederek ‘Putin’in 5 Mart için farklı iş planları var’ dedi

İdlib’deki çatışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ordusuna TSK gözlem noktalarından geri çekilmesi, aksi takdirde güç kullanılacağı yönünde verdiği tarih yaklaşıyor. Bu ayın sonunda Suriye ordusu geri çekilmezse harekat başlatacaklarını söyleyen Erdoğan, Rusya’nın hava sahası engeli nedeniyle bu defa diiplomatik görüşmelere hız verdi.

Anlaşma çıkmıyor

Türk ve Rus heyetler arasında bugün de dahil olmak üzere görüşmeler sürerken henüz bir anlaşmaya varılmış değil. Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya arasında dörtlü zirve yapılması beklenirken bunun kesin olmadığını belirterek, “Çünkü Sayın Putin ‘Biz bunu ikimiz beraber yapsak daha isabetli olur’ gibi bir teklif getirince, ben dedim ki bu da olabilir, 4’lü de olabilir. Şu anda İdlib’de bizim ikimizin kararı çok büyük önem arz ediyor. Tarih konusunda hemen hemen mutabık sayılırız, yani 5 Mart itibarıyla Yeri itibarıyla büyük ihtimalle İstanbul olacak” demişti.‘Putin’in başka planı mevcut’

Erdoğan’ın açıklamalarına Rusya’dan yalanlama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in planlarında 5 Mart’ta İstanbul’da Erdoğan’la bir görüşme yapılmasının bulunmadığını belirterek, “Putin’in 5 Mart için farklı iş planları mevcut” ifadesini kullandı.

Çelik: TSK vazifesini yapacak

Bu arada AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib’le ilgili olarak “Bütün hazırlıklar tamamlanmıştır. Rejimin kendi hattına çekilme süresi dolduğunda TSK üstüne düşen vazifeyi yerine getirecektir” açıklaması yaptı.

(yeniyasamgazetes)