İdlib saldırı ardından yapılan açıklamalarla sınır kapılarına akın eden mültecilerin durumuna ilişkin açıklama yayımlayan Mültecilerle Dayanışma Derneği, yanlış anlaşılan açıklamaların Avrupa’ya geçmeye yeltenen mülteciler için hayati sorun teşkil edebileceğini belirterek, “Yeni bir insani sorun kapıda” dedi.

Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der) İdlib’te 33 askerin hayatını kaybettiği saldırı sonrası mültecilerin sınırlara akın etmesiyle yaşanabilecek hak gasplarına dikkat çeken açıklama yayımladı.

Açıklamada, “ ‘Türkiye sınırlarını açtı, Avrupa’ya geçiş serbest’ açıklamasının amacı dışına taşınarak yanlış anlamalara yol açtığını ve bu yanlış algıyla kara ve deniz sınırlarına doğru yola çıkan insanlar için bir dizi riskin olduğunu hatırlatmak isteriz” denildi.

‘YENİ BİR İNSANİ SORUN KAPIDA’

“Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” yönündeki açıklamaların, “Avrupa sınırları açıldı” şeklinde kamuoyuna yansımasına ilişkin haberleri endişeyle izlemekte olduklarını belirten Mülteci-Der açıklamasında,  “Bu yansımalarda göçmen ve mültecilerin Yunanistan ve Bulgaristan’la kara ve deniz sınırına doğru birikmeye başladığı görülmektedir. Bunlar insani dramlara, travmalara ve ihlallere yol açabilecek gelişmelerdir” denilerek yeni bir insani sorunun kapıda olduğuna işaret edildi.

‘HAK KAYIPLARINA UĞRAMALARINA NEDEN OLABİLİR’

Konuyla ilgili yasaya da yer verilen açıklamada “6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 54. maddesine göre, Türkiye’ye yasal giriş veya Türkiye’den yasal çıkış hükümlerini ihlal edenler ya da bu hükümleri ihlale teşebbüs edenler hakkında sınır dışı kararı alınabilecektir. Dolayısıyla bu şekilde düzensiz geçmek isteyenlerin haklarında sınır dışı ve idari gözetim kararı alınması ve yine bu sebeple uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamından çıkarılmaları, hak kayıplarına uğramalarına neden olabilir” denildi.

Oluşabilecek yeni bir göç akımı sonrasında birikmelerin olduğu sınır hatlarında gerilimlerin çıkması riskinin mevcut olduğunu dile gtirilen açıklamada, mülteci ve göçmenlerin düzensiz olarak Türkiye’den çıksalar bile, sınırına ulaştıkları ülkelerdeki sınır güçlerince engellenmeye çalışılacağını ve bu esnada şiddet kullanılması ihtimalinin her zaman göz önünde bulundurmak gerektiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda hem medyanın hem de yetkililerin bu konuda hassas davranarak önlem alınması gerektiği ifade edildi.    (MA)