ANKARA – Mültecilerin sınıra taşınmasıyla ilgili açıklama yapan HDP, AKP’nin İdlib’de yaşanan trajedinin hıncını mültecilerden çıkarmaya kalkıştığını belirterek, “Bu tehlikeli yolculuğunda meydana gelecek olası ölümlerden ve trajedilerden iktidar sorumlu olacaktır” açıklaması yaptı.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteciler Komisyonu Sözcüsü Gülsüm Ağaoğlu, İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) dönük gerçekleştirilen saldırı ardından hükümet yetkililerinin, mültecilerin kara ve deniz yoluyla Avrupa’ya geçmesine engel olunmayacağı yönündeki kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
‘MÜLTECİLER ARAÇ HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ’
“İdlib’deki trajediden mülteciler değil iktidar sorumludur” başlıklı açıklamada, “Sıkıştığı her durumda pazarlık konusu yaptığı mültecileri, yaşanan bu ağır yıkım sonrası artık sınırları içinde tutamayacağını ve sınır kapılarını açacağını söyleyen AKP, mültecileri politik bir araç haline dönüştürdüğünü ve bir silah gibi kullandığını bir kez daha göstermiş oldu” ifadelerini kullandı.
Karayoluyla mültecilerin sınır kapılarına taşındığı belirtilen açıklamada, “Mülteciler gerek kara gerekse deniz yolu ile son derece sağlıksız ve tehlikeli koşullarda Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına yönelmeye başladı. Yunanistan ve Bulgaristan’ın da sınırlarda yoğunlaştırdığı önlemler nedeniyle çoğu Suriyeli ve Afganistanlı olan mülteciler kış koşullarında sınırlar arasına hapsedilmiş, bir kısım mülteci de şişme botlarla tehlikeli olmasına rağmen deniz yolunu kullanmaya yönlendirilmiştir” denildi.
‘AKP SORUMLUDUR’
AKP’nin İdlib’te yaşanan trajedinin hıncını mültecilerden çıkarmaya kalkıştığı kaydedilen açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “AKP mültecilere karşı uyguladığı bu suçtan vazgeçmeli, Ege’de olabilecek mülteci ölümlerine karşı önlem almalı ve siyasi sorumluluğunu yerine getirmelidir. AB’ye yönelik şantaj ve tehdit aracı haline getirilen mültecilerin bu tehlikeli yolculuğunda meydana gelecek olası ölümlerden ve trajedilerden bu iktidar sorumlu olacaktır. AKP iktidarını, mültecilere karşı siyasi ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”   (MA)