Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin 5 Mart’ta Moskova’da görüşecek.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 5 Mart Perşembe günü Moskova’da bir görüşme gerçekleştirecek. Türkiye heyeti ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir gün önce Moskova’da olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib konusunda Almanya ve Fransa’nın katılmasının gündeme getirildiği dörtlü zirve için mutabakat sağlanmadığını söylemiş ve “Fakat en kötü ihtimalle 5 Mart’ta bizim Sayın Putin ile bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Bu bir araya gelişte de biz telefonun ötesine geçip, yüzyüze bu görüşmeleri yapma konumunda olacağız” demişti.

Ardından Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşme planı olmadığı açıklanmıştı. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Putin’in 5 Mart’ta başka iş planları var” demişti.

TELEFON TRAFİĞİ YAŞANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib’de TSK’ye gerçekleştirilen saldırının ardından İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AB Konseyi Başkanı Michel ve Almanya Başbakanı Merkel’le telefon görüşmeleri yapmıştı.     (artigercek)