İdlib’te yaşanan çatışma sonrası Türk devletinin Avrupa’ya mülteci kapılarını açması Batı medyasının ana gündemi olmaya devam ediyor. Batı medyası Türk devletinin şantaj yaptığını belirterek, “Erdoğan’a güvenmek başından beri hataydı” diyor.İdlib’te Türk devleti ile Rusya-Suriye arasında yaşanan gerilim sonrası Türk devletinin Avrupa’ya mülteci kapılarını açması Batı medyasının ana gündemlerinden biri olmaya devam ediyor.

ABD medyası Türk devletinin mültecileri şantaj aracı yapmaya devam ettiğini kaydederken, Avrupa medyası ise Türkiye ile Avrupa Birliği arsında yapılan geri kabul anlaşmasını sorguluyor ve “Erdoğan’a güvenmek en başında hataydı” diyor.

‘TÜRKİYE İNSAN KAÇAKÇISI HALİNE GELDİ’

New York Times gazetesinde Matina Stevis-Gridneff imzalı haberde, Türkiye’nin on binlerce mülteciyi Yunanistan sınırına yığmasından sonra Yunan hükümetinin “sığınma başvurularını bir ay boyunca askıya alacağını ve göçmenlerin yasadışı yollardan girmelerini sınır dışı edileceğini” duyurduğunu yazdı. Türk ordusunun İdlib’teki hava saldırılarında ağır kayıplar vermesinin ardından Erdoğan’ın Avrupa’dan daha fazla destek alabilmek için mültecileri sınıra yağını yazan gazete, Yunanistan hükümetinden yapılan “Türkiye, göçmen ve mülteci kaçakçılığı ağlarını engellemek yerine, bir kaçakçı haline geldi” açıklamasına da yer veriliyor.

WASHINGTON POST: RUSYA ÇATIŞMAYA GİRMEK İSTEMEYECEKTİR

Washington Post’ta Liz Sly imzalı analizde de Türk ordusunun İdlib’te aldığı ağır darbelerin ardından Rusya’nın Türk devletiyle arasını bozmaktan kaçınmak için Türkiye’nin Suriye’deki kısmi saldırılarına göz yumduğunu yazdı. Analizde “Rusya’nın Suriye’deki merkezi çıkarları, ister siyasi ister ekonomik olsun güvence altına alındı, bu yüzden Rusya’nın NATO üyesi olan Türkiye ile garip ve kanlı bir çatışmaya girmesinde kazanacak hiçbir şeyi yok” denildi.

DIE WELT: ERDOĞAN’A GÜVENMEK EN BAŞINDAN HATAYDI

Alman Die welt gazetesinden Christoph B. Schiltz de “En başından beri Türkiye ile bir anlaşmaya güvenmek yanlıştı” başlıklı haberinde AB’nin mülteciler konusunda Türkiye ile yaptığı “geri kabul anlaşması” sorgulanıyor. AB’nin Erdoğan’ın şantajlarına boyun eğmemesi gerektiğinin belirtildiği yazıda, “Bu oyunda gerçek kötü adam Rusya” deniliyor ve Erdoğan’ın  da ona güvenerek “birliklerini uluslararası hukuka aykırı ve sefaleti arttırmak için ülkeye (Suriye) gönderdiği” belirtiliyor.

‘AB, ERDOĞAN’IN ŞANTAJLARINA İZİN VEREMEZ’

“Avrupa Birliği, Erdoğan’ın sınırların açılması ve göçmen akınıyla istedikleri zaman şantaj yapmasına izin veremez” denilen yazıda şu ifadelere yer veriliyor: “Mart 2016’dan bu yana Avrupalıların göçmen sınırını kapatmak için Türkiye ile bir anlaşmaya güvenmeleri başlangıçtan itibaren yanlıştı. Şansölye Merkel tarafından başlatılan bu anlaşma, Yunanistan’ı Ege adaları üzerinde büyük bir sıkıntıya soktu ve aynı zamanda neyin gerekli olduğu görüşünü engelledi.”

LE MONDE: HAVA SAHASI DA SOÇİ ANLAŞMASINA DAYANILARAK AÇILDI

Fransız Le Monde gazetesinde “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çifte saldırısı” başlıklı Marie Jégo imzalı makalede de Erdoğan’ın mültecilerle Avrupa’yı tehdit ederek Suriye’deki operasyonlarına destek arayışında olduğu yazıldı. Haberde Rusya’nın İdlib’te kısmi olarak hava sahasını Türk ordusuna açması da sorgulanarak, Rusya’nın bunu 2018 tarihli Soçi anlaşmasına göre yaptığını belirtiyor.

GUARDIAN, ERDOĞAN’IN ŞANTAJ SÖZLERİNİ HATIRLATTI

İngiliz Guardian gazetesinde Daniel Boffey imzalı haberde de AB ile Türkiy arasında 2016 yılında yapılan anlaşmaya göre, 6 milyar Euro karşılığında mültecilerin Türkiye’de kalmasının kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Ancak Türk devletinin İdlib’te aldığı darbeler sonrası Avrupa’dan daha fazla destek için mülteci kapısını açtığının belirtildiği haberde, Erdoğan’ın “Ne dedik? Bu devam ederse, kapıları açmak zorunda kalacağız. Söylediklerimize inanmadılar. Dün ne yaptık? Sınırımızı açtık” sözleri hatırlatılıyor.

GUARDIAN: RUSYA TC’NİN RAHATLAMASI İÇİN HAVA SAHASINI AÇTI

İngiliz Guardian gazetesinin Ortadoğu Muhabiri Martin Chulov imzalı bir analizde de İdlib’teki Türk askerlerinin Rusya tarafından vurulduğunun Ankara tarafından bilindiğini ancak hedef olarak Suriye’nin seçildiği yazılıyor. Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Rusya ile savaşma gibi ne niyetimiz ne de fikrimiz var” sözlerinin hatırlatıldığı yazıda, Rusya’nın son 3 günde keşif uçaklarının İdlib hava sahasını kullanıp Suriye ordusu ve İran’a bağlı güçlerin kimi noktalarını vurmasına göz yumarak, Türkiye’nin rahatlamasını sağlıdığını yazdı.

‘PUTİN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNDE BİR ANLAŞMA ÇIKABİLİR’

Putin ile Erdoğan arasında yapılması planlanan görüşmeye de değinen yazar, ikilinin arasında muhtemelen bir anlaşmanın olacağını belirterek, “Böyle bir anlaşma muhtemelen Suriye’nin son eyaleti İdlib’deki merkezi yönetim kontrolünün tamamen dışında kalması için düşmanlıkların hafifletilmesi yönünde olacaktır. Bununla birlikte, sonrasının ele alınması için geniş bir uluslararası katılım gerekecektir” deniliyor.     (ANF)