ANKARA– Meclis’te AKP ve CHP’lilar arasında İdlib nedeniyle yumruklu kavga çıktı.

Meclis Genel Kurulu’nda AKP’li ve CHP’li milletvekilleri arasında yumruklu kavga yaşandı. Kavga, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, parti grubu olarak İdlib ilişkin araştırma önergesinin üzerine kürsüde konuşması sırasında başladı.

Meclis Genel Kurulu’nda AKP’li ve CHP’li milletvekilleri arasında yumruklu kavga yaşandı. Kavga, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, parti grubu olarak İdlib ile ilgili araştırma önergesinin üzerine kürsüde konuşması sırasında başladı.

Özkoç’un İdlib’te yaptığı konuşmada, “Amerika Birleşik Devletleri eğer Orta Doğu’da bir savaş yaratıyorsa, daha önce yarattığı savaşların nedenlerine dayalıdır. Amerika Birleşik Devletleri eğer İslam dünyasını bir düşman olarak tanımlıyorsa ‘Irak’ta nükleer silah üretiliyor ve biz bu nükleer silahı engelleyeceğiz.’ diye defalarca denetim yapıldığı hâlde oraya girip minarelerden ezan okunurken, çocuklar yollarda yürürken…” dedi.

Özkoç, konuştuğu sırada, AKP sıralarından  “Önerge üzerine konuş” diye sesler yükseldi. AKP’li Ali Özkaya, “Adam ol, adam ol” diye bağırdı.

Konuşmasına devam eden Özkoç, “Yukarıdan bombalama sesleri geliyor, o insanlar katlediliyorsa o zaman bunun bir tek sorumlusu vardır, Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika Birleşik Devletleri’yle beraber hareket eden İslam dünyasını düşman hâline getiren onunla birlikte bu mücadelenin kaynağı olan insanlara karşı bir şekilde, onun yanında bu savaşa katılan herkes bu savaştan sorumludur” dedi.

AKP’LİLER HAKARET ETTİ

Konuşmasını tamamlayamayan Özkoç’a AKP’liler “Haysiyetsizlik yapma, onursuzluk etme” şeklinde hakaretlerde bulundu.

OTURUMA 10 DAKİKA ARA, ÖZKOÇ’A SORUŞTURMA

Bunun üzerine oturuma 10 dakika ara verildi. Aranın ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay kürsüde kısa bir konuşma yaptı.

Öte yandan  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla resen soruşturma başlattı.