CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Abdullah Öcalan’ın dünkü görüşmede, HDP kongresine ilişkin, “Türkiye’de iki ayaklı bir masa var. Siz de bir ayak olmak zorundasınız. Orada güç olacaksınız. Masa üç ayaklı olursa düşmez. İki ayaklı masayı, sistem onu ne kadar korumaya çalışırsa da o sürekli yıkılmaya mahkumdur. Bu üçüncü ayağın oluşumu da büyüme ile olur” yorumunda bulunduğu belirtildi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan, 8 ay sonra dün kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşme yapabildi. Mehmet Öcalan, İmralı’ya giderken ve İmralı’da ‘aşağılayıcı ve insanlık dışı’ olarak nitelendirdiği aramalara maruz bırakıldıklarını söyledi.

Her 15 günde bir avukatları aracılığıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunduklarını ancak yanıt alamadıklarını belirten Mehmet Öcalan, adada çıkan yangından sonra görüş izni çıktığını ifade etti.

Mezopotamya Ajansı’nde yer alan habere göre Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’la görüşmesine ilişkin şunları anlattı:

‘YANGIN BİZİ ETKİLEMEDİ’

‘Niye geldin, hangi gerekçe ile geldin?’ diye sordu. Ben de ‘Burada yangın çıkmış. Halk ve kurumlar demokratik eylem yaptılar. Tahmin ediyorum ki bu gerekçe ile bizi görüştürdüler’ dedim. Bana, ‘Evet ama bizi etkilemedi’ dedi. Sonra ‘Sana bazı şeyleri soracağım. Onların özetlerini bana aktarırsın’ dedi. Kürt sorununun çözülmesi, Ortadoğu’daki sorunların çözülmesi için dışarıdan halkın ne düşündüğünü, kimin çözebileceğini düşündüklerini de sordu. Yorum yapmadan cevap vermemi istedi.

‘GÜÇ OLMALISINIZ’

‘Ortadoğu sorununun çözümü için bizim güçlü olmamız lazım’ dedi. Ondan sonra ayrıntılara girdi. Rojava için, Türkiye’deki demokratik kurumlar için ayrıntılara girdi. Yine ‘Herhalde HDP’nin de kongresi oldu’ dedi. Ben de ‘Evet kongre yaptılar. Kongrede katılım çok fazlaydı. Dışarıdan da çok fazla kişi gelmişti kongreye. Kongre çok iyi geçti’ dedim. Şunları özellikle söyledi: ‘Şimdi şunu size izah ediyorum. Eğer bölgede siz bir güç olamazsanız, bak Türkiye’de iki ayaklı bir masa var. Sizin oluşumlarınızın içerisinde sol hareketler de var. Ağırlıklı olarak Kürtler var. Diğer halklar da var. Siz de bir ayak olmak zorundasınız. Orada güç olacaksınız. Masa üç ayaklı olursa düşmez. İki ayaklı masayı, sistem onu ne kadar korumaya çalışırsa da o sürekli yıkılmaya mahkumdur. Bunun için bizim oluşumumuz Kürtler, üçüncü ayaktır. Bu üçüncü ayağın oluşumu da büyüme ile olur. Sadece Kürtler için değil, burada birçok halk var. Bütün halklar birleşirse güç olursunuz. Çözüm de bu şekilde gelir. Kimse gelip size sorun çözmez.’

Abdullah Öcalan’ın Rojava’ya ilişkinse şunları söylediği aktarıldı: ‘Rojava’daki güçlerin, Suriye’nin bütünlüğü içinde daha geniş bir şekilde güç olmaları gerekiyor. Bu Suriye’nin bütünlüğü için gereklidir. Rojava’daki oluşum Suriye’nin bütünlüğü içindir. Oradaki oluşumlar Kürtler, Araplar, Ermeniler, Hıristiyanlar güç olmazsa yarın Suriye’nin bütünlüğünü de sağlayamazlar. Suriye’deki strateji çok doğru.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu söylediğini belirten Mehmet Öcalan “Ben de gördüğüm kadarıyla iyiydi. Sağlığı ve morali de yerindeydi” dedi.