Rusya ve Türkiye’nin İdlib’deki gelişmeleri değerlendirdikleri toplantılar sona erdi. Rusya Devlet Başkanı Putin’le açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir” dedi.

Rusya’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de Türk askerlerine yönelik hava saldırısı ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüştü.

Erdoğan ve Putin’in Kremlin Sarayı’nda yaklaşık 2 buçuk saat süren ikili görüşmesinin ardından heyetler arası toplantı yapıldı. İkili ve heyetler arası görüşmeler toplam 5 saat 40 dakika sürdü. Erdoğan ve Putin’in ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk açıklamayı yapan Putin, “Yılbaşından itibaren İdlib’deki terör unsurları faaliyetleri artırdı. Fiilen militanlar çatışmaları tetiklediler. Türk askerlerinden de kayıplar ve taziyelerimi yineliyorum. Her zaman ortak noktalar bulmayı anlaşmayı başarıyorduk. Bugün de öyle oldu. Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Görüşme sonunda ortak bir belge hazırlandı. İki ülke dışişleri bakanları bu belgeyi açıklayacaklar. Bu belgenin çatışmaları durduracağını, sivilleri rahatlatacak” dedi.

Putin’in ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi Mutabakatı’nın İdlib’de istikrar sağladığını söyledi. Ateşkesi Suriye hükümetinin ihlal ettiğini belirten Erdoğan, “Rejimin sivilleri hedef alan saldırıları sükuneti bozmuştur. Rejimden kaçan ve sayıları 1.5 milyonu bulan bölge halkı sınırımıza dayanmıştır. Rejimin buradaki amacının Türkiye’yi zora sokmak olduğu açıktır” diye konuştu.

“Gözlem noktaları sahadaki noktaları kontrol etme değil, ateşkesi takip etmekle yükümlüdür” diyen Erdoğan, “Rejimin saldırganlığının önüne geçmek hem de ateşkesi ihlal eden grupları dizginlemek için sahada daha aktif bir rol aldık. Rejimin askerlerimize yönelik saldırılarının ardından İdlib’de yeni bir statü kaçınılmaz hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Rusya’yla sağlanan anlaşma kapsamında ateşkes ilan edileceğini açıklayan Erdoğan, “Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için çalışmalarımız sürecektir” dedi.      (DUVAR)