İSTANBUL – İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, “Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla gerçekleştirdiği şölende, “Erkek egemen iktidarlar üstümüze yığılırken biz kadınlar en yakınımızdaki kadının koluna giriyor ve kadın dayanışmasının aşılmaz barikatını kuruyoruz” mesajı verdi.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla Kadıköy Eminönü İskelesi’nde şölen gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında Tevgera Jinên Azad (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) HDP Kadıköy İlçe binası önünde bir araya gelerek şölen alanına yürüdü.
Yürüyüşte “Direnişi örgütlüyor özgürlüğe yürüyoruz”, “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız”, “Em dayîk şer naxwazin”, “Genç kadınlar faşizmin korkusu direnişin öncüsüdür” pankartları taşındı. “Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız”, “Jin jîyan azadî”, “Bijî yekîtîya jinan”, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “Susmak yok direnişin kendisiyiz”, “Hepimiz bir gün mücadeleci olabiliriz”, “Dolapta zıkkımın kökü sokakta isyan var”, “Jineolojî ile yaşam yeniden anlamlıdır” yazılı lolipopların taşındığı yürüyüşte sık sık “Jin jîyan azadî”, “Yaşasın 8 Mart” sloganları atıldı. Kadınların rengarenk kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşte erbaneler eşliğinde şarkılar, alkış ve zılgıtlar hiç susmadı. Yürüyüş boyunca çevredekiler de alkışlarla yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş gerçekleştiren kadınlar, alana girerken de alkışlar ve zılgıtlarla karşılandı. Alanda ise “Patriarkayı yeneceğiz”, “Kır zincirleri”, “Böyle gitmez birlikte değiştireceğiz” pankartları ve “Faturalara değil ücretlere zam”, “ Kadınlar el ele vererek dünyayı değiştirecek” dövizler açıldı.
Kadın şöleni Barış Anneleri İnisiyatifi’nden Bedia Özgökçe’nin konuşmasıyla başladı. Kadınları kutlayan Özgökçe, barıştan yana olduklarını dile getirdi. Özgökçe’nin konuşmasından sonra demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.
‘İTİAT ETMEYECEĞİZ’
Ardından, Taksim Dayanışmasından Mücella Yapıcı konuştu. Yapıcı, baskılar karşısında korkmadıklarını ve itaat etmeyeceklerini dile getirirken, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
Şölende konuşan evli olduğu erkeğe karşı özsavunmada bulunan Name Öztürk ise “Sağcısıyla solcusuyla, feministiyle hep birlikte buradayız. Kadın dayanışma böyle güçlü” dedi.
‘KADIN DAYANIŞMASI BARİKANI KURUYORUZ’ 
Ardından ortak basın metni İstanbul 8 Mart Kadın Platformu üyesi Ezgi Bahçeci, Nazlı Anda, Cemile Baklalı, Şeyma Çopur ve Çağla Akdere tarafından okundu. Ortak açıklamada kadınların dünyada ayakta oldukları ifade edilerek, “Kadın cinayetleri, erkek şiddeti, ekonomik krizler, savaşlar ve erkek egemen iktidarlar üstümüze yığılırken biz kadınlar en yakınımızdaki kadının koluna giriyor ve kadın dayanışmasının aşılmaz barikatını kuruyoruz” denildi.
‘MÜCADELEMİZ NEFRETİNİZİ YENECEK’ 
Kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından katledildiğinin altı çizilen açıklamada, kadınların başvurduğu mekanizmaların hiçbirinin işlemediğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Lezbiyen, biseksüel, trans, aseksüel kadınlar vardır! Alışın, alışın buradayız! Bilin ki bizim mücadelemiz sizin nefretinizi yenecek” denilirken, “Ensar’da ve Karaman’da onlarca çocuğun cinsel istismara uğramasından bugüne cinsel istismar devlet eliyle meşrulaştırılmaya, aklanmaya ve affedilmeye çalışılıyor. Cinsiyetçi rol, beklenti ve kalıp yargılar okullarda kız ve erkek öğrencilere dolaylı ya da dolaysız yollardan anlatılıyor” ifadeleri yer aldı.
‘EŞİT TEMSİLİYET İKTİDARIN SALDIRISI ALTINDA’ 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Hasankeyf’in talanına karşı tarihini koruyan, Kanal İstanbul’a karşı kentini ve yaşam alanını koruyan kadınlar olarak bir kere daha haykırıyoruz ki; bedenlerimizden de emeğimizden de yaşam alanlarımızdan da ellerinizi çekin! Yerel yönetimler başta olmak üzere tüm kamusal ve siyasal alanda eşit temsiliyetin sağlanması, kadınların yönetim ve karar mekanizmalarında söz hakkının olması, yerel yönetimlerde kadınlarla birlikte, kadınlar için hareket edilmesinin garantörü olan eşbaşkanlık sistemi iktidarın saldırısı altında. Eşbaşkanlık sisteminin suç unsuru sayılıp, sistemin erkek egemen politikalarını değiştirmeyi başaran kadın eşbaşkanların tutuklanması kabul edilemez. Emperyalistlerin, erkek egemen iktidarların alanlarını büyütmek için başlattıkları, sürdürdükleri paylaşım savaşları halklara, kadınlara, çocuklara, kentlere yıkım, yoksulluk ve ölüm getiriyor. Ortadoğu’da milyonlarca doların harcandığı savaşlar sınırların her bir yanında ölümlerle sonuçlanırken buna karşı barışı savunanlar tutsaklıkla, devlet şiddetiyle yıldırılmaya çalışılıyor. Savaş yüzünden yaşadığı topraklardan göç eden kadınlar ise sınırları aşarken erkek egemenliğinin yükü altında eziliyor. Kadınların, halkların haklarını, yaşamı ve özgürlükleri korumak, kadın cinayetlerini önlemek yerine savaş politikalarında ısrar eden siyasal iktidara karşı biz kadınlar barışta olan ısrarımızı yinelemekten vazgeçmeyeceğiz.”
‘İSYANIMIZI BÜYÜTÜYORUZ’
Yaşanan tüm adaletsizlikler karşısında kadınların tükenmeyen umudu, inancı, direnişi ve isyanı olduğu ifade edilen açıklamada, “İşte bugün bu isyanla buradayız. Tüm yasaklamalara, sansürlere ve baskılara inat biz kadınlar buradayız! Her gün, dayanışmamız ve isyanımızla erkek egemen dünyaya karşı eşit, özgür ve şiddetsiz bir dünyayı örgütlüyoruz. Şiddeti körükleyenlere, kadın katillerini aklayanlara, kadın ve çocukların hayatları pahasına savaş çıkaranlara, bizi yoksulluğa ve işsizliğe mahkum eden krizi yaratanlara yanıtımız, dayanışmayla büyüttüğümüz mücadelemizdir! Şili’de dans ederek yasaklara meydan okuyan kadınlardan İran’da başörtülerini çıkararak başkaldıran kadınlara… Irak’ta, Lübnan’da, İspanya’da, Meksika’da, Rojava’da Türkiye’de, isyanımızı büyütüyoruz” denildi.
Basın metninin okunmasının ardından Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde müzik çalışmalarını yürüten kadınlar sahne aldı. Müzik dinletisinden sonra ise basın metninin Kürtçesi ve Arapçası okundu.
‘ÖZGÜRLÜĞÜN YARATICISI OLACAĞIZ’
Ardından söz alan Mardin Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ, savaşa karşı barışı ilmek ilmek örenler olduklarını ifade ederek “Bizi tanımayanlara karşı buradan sesleniyoruz. Buradayız sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz. Birçok kadın arkadaşımız görevden alındı bir çok arkadaşımız tutuklandı. Kayyum ile gasp edilen irademize sahip çıkıyoruz. Biz kadınlar barışında özgürlüğünde yaratıcısı olacağız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından şölen halaylar eşliğinde sona erdi.    (MA)