İSTANBUL – İstanbul’da bu yıl 22 Mart günü Yenikapı Meydanı’nda kutlanacak Newroz’un startı verildi. İstanbul Newroz Koordinasyonu, “Newroz ateşi ile vicdanların direncini sınırsız, sınıfsız dayanışmasını büyütüyoruz” diyerek, 1 milyon katılım hedeflediklerini açıkladı.

İstanbul Newroz Koordinasyonu, bu yıl “Demokrasi, adalet, özgürlük” şiarıyla 22 Mart Pazar günü Yenikapı Meydanı’nda kutlanacak İstanbul Newrozu’na dair basın toplantısı düzenledi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Merkezi’nde yapılan toplantı öncesi salona “Newroz ateşini gürleştirelim faşizmi yenelim” ve “Ji bo Azadî, Yekitî û Demokrasî, Bijî Newroz, İstanbul Newrozu’na 1 milyon” pankartları asıldı.
Yapılan açıklamaya HDK İstanbul Eş Sözcüsü Gurbet Aydoğdu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl eşbaşkanları Erdal Avcı ile Elif Bulut ile HDK bileşenleri katıldı.
Hazırlanan basın metnini okuyan HDK İstanbul Eş Sözcüsü Gurbet Aydoğdu, Newroz’un Anadolu ve Mezopotamya halkları için yeniden uyanmanın ve doğumun gerçekleştiği kadim bir bayram olarak binyıllardır kutlandığını söyledi.
Newroz’un Demirci Kawa’nın zalim Dehhak’a karşı özgürlük zaferi mitolojisi ile vücut bulduğunu ifade eden Aydoğdu, “Anadolu ve Mezopotamya’da zulme karşı direncin ve uyanışın bayramı olarak halkların umudunu diri tutmaktadır. Dünyanın her yanından milyonlar egemenlere karşı isyana duruyor. Halklar yasaklara, zulme, sömürüye, sömürgeci savaşlara karşı eşitlik ve özgürlük için direniyor. Emperyalistler dünyayı savaşlara, halkları esarete mahkum etmek istiyor. Ortadoğu’da çıkarları için halkları birbirine düşürerek, bölge sömürgeci devletleri ve çeteler eliyle bizleri karanlığa mahkum etmek istiyor. Halklar bu zulüm ortamında sürgün olmuşlardır. Dünyada sınırlar anlamsızlaşmaktadır. Bugün Newroz ateşi ile vicdanların direncini sınırsız, sınıfsız dayanışmasını büyütüyoruz” dedi.
‘ATEŞİN ADI ROJAVA DEVRİMİDİR’
Özlemi duyulan özgürlük, eşitlik ve adaletin uzakta olmadığını ifade eden Aydoğdu, Ortadoğu’nun tam orta yerinde Newroz ateşinin hiç olmadığı kadar güçlü yandığını vurguladı. “Bu ateşin adı Rojava Devrimi’dir” diyen Aydoğdu, şöyle devam etti: “Kürt halkı başta olmak üzere, Arap, Türkmen, Ermeni, Êzidî, Asuri halklarımız barış ve kardeşlik içinde yeni yaşamı inşa ediyor. Pek çok medeniyete yurt olmuş bu topraklarda adil ve onurlu bir barış mümkün. Her hakikat arayışı halkların umudunu dirence dönüştürmüştür. Demokratik bir Türkiye için mutlak birlikte mücadeleye ihtiyacımız var. Halkların birlikte yaşamı nemrut iktidarların insafına bırakılamaz. Sınırları aşan halkların umudu, rızkın rıza ile pay edildiği eşit toplumların eşitlik ve özgürlük içinde yaşadığı coğrafyaların mümkün olacağı umudunu diri tutmaktadır. Tarih biz halklara yeniden birlikte zulme karşı ortak yaşamı inşa etme görevi veriyor. Bugün kadim halkları vatansızlaştıran zülüm iktidarlarına karşı vicdan cenkleri ile yaşamı, doğayı ve insanlığı koruma umudunu yeşertiyoruz. Vicdan kadının ruhunda kendini yeniden diriltiyor. Rojava bu uyanışın kapısıdır. Halklar direniyor, Newroz ateşi yükseliyor.”
‘DİRENİŞ BAYRAMIDIR’
Aydoğdu, Newroz’un egemen devlet yapısı ve hükümetlerin baskı sömürü ve zulmüne karşı demokrasi ve özgürlük mücadelesinin yükseltildiği direniş bayramı olduğu dile getirdi. Aydoğdu, sözlerini şöyle noktaladı: “Newroz, Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin tecrit ve izolasyon politikalarına karşı direniş ve isyan günüdür. Emekçilerin, yoksulların, mültecilerin, kadınların direnenlerin devrimci ruhudur. Kawa’lardan Zekiye’lere, Rahşan’lara, Halacı Mahsur’lara Mazlum’lara, Bedreddin’lerden Deniz’lere, direniş geleneğini sürdüren halklarımızı zalim Dehak’lara karş Newroz ateşini büyütmeye çağırıyoruz. Birlikte ve birleşik mücadeleyle tüm demokrasi güçlerini Newroz alanlarını doldurmaya çağırıyoruz. Egemenlere karşı direnişi büyütelim. Sömürgeci savaşlara karşı adil ve onurlu barışı savunmak için tüm halkımızı Yenikapı’da gerçekleştireceğimiz Newroz mitingine çağırıyoruz.”
HEDEF 1 MİYON KATILIM
HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı ise, demokratik sivil toplun örgütleri, sendikalar ve devrimci demokratlar, sosyalist partiler ve çevrelerin dahil olduğu büyük bir kutlama hazırlığı içerisinde olduklarını belirtti. Avcı, AKP-MHP faşist politikalarına karşı uzun zamandır onurlu bir direniş gösteren tüm demokrasi güçleri olarak 2020 Newrozu’nu kitlesel bir direniş ve demokrasi şenliğine çevirmek için bu yıl İstanbul’da 1 milyon katılımla görkemli bir bayram ve direniş günü örgütlemeyi önlerine hedef olarak koyduklarını söyledi.
Avcı, “İstanbul daha önceleri milyonları bulan katılımlarla bir direniş ve bayram kutlaması yapıldığını gördük. AKP-MHP faşist iktidarına karşı güçlü bir cevap vermeyi önüne koymuş içte ve dışta bunu kamuoyuna gösterecek ve kanıtlayacak çalışmalar başlattığını da duyurmak istiyoruz. Bu yıl İstanbul Newrozu’na 1 milyon sloganıyla AKP-MHP faşist blokuna karşı direnen güçleri Newroz alanına davet ediyoruz. Hiç şüphe yok ki halklar bu politikaları boşa çıkaracak ve Newroz’un özgürlük bayramı olduğunu kanıtlayacaktır. Bu vesileyle kadınları, çocukları gençleri Newroz’da birlikte olmaya, halaylar çekmeye davet ediyoruz” dedi.     (MA)