ANKARA – Bir hafta sonra Saray yerine Çankaya Köşkü’nde kameralar karşısına geçen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, sürecin ciddi ekonomik sonuçları olabileceğini belirterek, “Tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceğiz” dedi.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilecek “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” öncesi konuştu. Bir hafta sonra kamereler karşısına geçen Erdoğan, “Toplantı ardından yapacağımız millete sesleniş mahiyetindeki toplantıda detaylı açıklama yapacağız. Kısa bir giriş konuşmasının ardından tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceğiz” dedi.
Salgına karşı sağlık önlemleri ve tedbirlerini hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, “Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı durma noktasına getiren sürecin ciddi ekonomik sonuçları ortaya çıkacaktır. Hastalığın salgına dönüşmesini engelleme ve ekonomiyi canlı tutma hedefimiz var. Kur saldırısının etkilerinden yeni yeni kurtulmaya işlerin yoluna girmeye başladığımız dönemde ipin ucunu asla bırakamayız. Tüm ekonominin şartlarının dönemeye devamını sağlamak kolay değil” diye konuştu.
‘BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’
Devletle birlikte özel sektöründe sorumluluğu olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bu zoru birlikte başaracağız. Ülkemizi sağ salim süreçten çıkardığında fırsatların bizi beklediğini biliyoruz. Sabır ve dua ile süreci aşacağımıza inanıyorum” diye belirtti.
Almanya, İngiltere ve Fransa liderleriyle dün telekonferans yoluyla yapılan görüşmeye değinen Erdoğan, “Dün 4’lü konferans yaptık. İngiltere ve Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek kadar kötü. Virüsle ilgili alacağımız kararların ülkemiz ve ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bilgilendirme noktasında bu işin süreci yöneten götüren Sağlık Bakanı olması hasebiyle Sağlık Bakanımıza 5 dakikalık süreç, kabine üyelerimizin 3’er dakika, STK’lerin 5’er dakika konuşma süreci olacak” şeklinde konuştu.    (MA)