Stand-up gösterisinde Alevilere yönelik kullanılan ifadeler çekti.

Komedyen Pınar Fidan, gösterisinde “Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin” sözleriyle  2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden aydın ve sanatçılardan 33’ünün Madımak Oteli’nde yakılmasını ‘espri’ malzemesi yaptı. Video, sanatçı Tolga Sağ’ın sosyal medya paylaşımının ardından yayıldı.

Pınar Fidan’ın Stand-up gösterisinde Alevilerle ilgili kullandığı ifadelere tepki gösteren Tolga Sağ, “Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor” dedi.

tolga sag@SagTolga
Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor.


https://www.youtube.com › watch › v=dqWVG6XReAI

 

“Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yadan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin”

Tepkilerin ardından özür dileyen ve ironi yaptığın belirten Fidan, kendisinin de Alevi olduğunu, gösterisinde bahsettiği kişinin ise dayısı olduğunu ileri sürdü.

 

Hunharca espiri malzemesi yapılamayacak kadar ciddi bir konu olduğunu bile bile bu kadar edepsizce ve saygısızca ortaya koyamazsınız! Çok üzücü ve edepsizce!

(artigercek)

(HABER MERKERZİ)