Koronavirüs nedeniyle eğitime verilen arayla birlikte başlayan uzaktan eğitim derslerinin yayımlandığı EBA-TV’de 10-14 yaş aralığındaki ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes’in idam anının canlandırıldığı belgesel izlettirildi. Ders aralarında ise ilahi yayınları yapıldı. Veliler ve uzmanlar tepkili.

Yüz yüze eğitime verilen bir haftalık aranın ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yapılacak “uzaktan eğitim”, bugün başladı. Daha ilk günden TRT – EBA TV üzerinden verilen eğitim materyallerinin içeriği tartışma konusu oldu.

EBA TV yayınında, ortaokula giden 10-14 yaş grubu öğrencilere verilecek dersin hemen başında 5 dakikalık bir belgesel yayımlandı. Belgeselin ismi “Kilometre Taşları Adnan Menderes”. 10-14 yaş grubundaki öğrencilerin dersinin başında yayımlanan bu belgesel yalın bir şiddet içeriyor. Belgeselde hakimin kalem kurarak idam kararını vermesi, Adnan Menderes’in boynuna idam ipinin geçirilmesi ve idam sehpasının tekmelenme anı gibi görüntüler yer alıyor.

Bu görüntülerin sosyal medyaya düşmesinin ardından velilerden ve uzmanlardan tepki geldi. Ayrıca EBA-TV’de ders aralarında ilahilerin yayımlanması da velilerin tepkisine neden oldu.

 

(siyasihaber4.)