ANKARA – “Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketini’ni açıklayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, “Yapmamız gereken bütün vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını güvence altına alıp sonra salgın duruncaya kadar evde kalmasını sağlamak olmalıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Virüsle Mücadele Kriz Koordinasyon Merkezi Eş Sözcüsü Garo Paylan, partisinin Korona Virüse karşı ekonomik paketini Meclis’te düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.
Demokratik ülkelerde alınan ekonomik tedbir paketlerinde yurttaşların doğalgaz, elektrik ve su borçlarının ya ertelendiğini ya da silindiğini söyleyen Paylan,  Türkiye’de ise hükümetin yurttaşlara sadece “Evde Kal” dediğini belirtti. Paylan, “Eevde kalacak vatandaşlarımızın ne yiyeceğini ne içeceğini, faturalarını kimin ödeyeceğini söylemiyor. Taş mı yiyecek bu vatandaşlarımız, evde kalıp?” diye sordu.
 ‘BUNLARIN PAKETİ YÜZDE BİRİ KORUYOR’
Paylan, AKP iktidarı tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan ve 100 milyar TL denilen ekonomik paketin yalnızca yüzde birlik sermaye kesimini kapsadığını, vurguladı. Paylan Türkiye’nin milletvekilleri ve vicdanlı sivil toplum üyelerini toplu bir şekilde pakete tepki gösterilmesi gerektiğine dikkati çekerek,   “Amerika 2 trilyon dolarlık paket açıkladı. Diyeceksiniz ki ABD’nin ekonomisi çok büyük, nüfusu çok büyük. Almanya ile aynı nüfustayız, Almanya 800 milyar euroluk paket açıkladı. Bizim paketimiz 100 milyar TL.  14 milyar euro da büyük çoğunluğu sermayeye gidiyor yani vatandaşlarımızı güvenceye alan bir paket ortada yok. İşte buna karşı HDP’nin, Korona Virüsü’ne karşı ekonomik güvence paketini açıklamak istiyorum.  Evde kal çağrısını yapan devlet vatandaşın temel ihtiyaçlarını güvence altına almalıdır. Partimizin ‘Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi’, salgın süresince vatandaşlarımızın işini, aşını, temel ihtiyaçlarını güvence altına almaktadır” dedi.
 “HDP olarak, halkın tamamının salgın süresince ekonomik açıdan korunması için ‘Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketini’ siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve Türkiye kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” diyen Paylan, açıkladığı 12 maddeyi şöyle sıraladı:
*Kira ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
*Bankalara olan bütün kredi ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
*Elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet, ihtiyaç sınırına kadar, salgın süresince ücretsiz olmalıdır.
*İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. KOBİ’lere sağlanacak bütün destekler bu şarta bağlı olmalıdır.
*Faaliyetini durduran işyerlerinde işçiler ücretli izne çıkarılmalı, işçilerin SGK primleri ve işçiler üzerinden alınan tüm vergiler devlet bütçesinden karşılanmalıdır.
*Ücretli izne çıkarılan işçilerin maaşlarının yüzde 50’si işveren tarafından, yüzde ellisi 3.000 TL’yi aşmamak üzere devlet bütçesinden karşılanmalıdır.
*İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, tüm işsizlere kayıtsız şartsız doğrudan gelir desteği sağlanmalıdır.
*Faaliyeti durdurulan esnafların zararı tazmin edilmelidir. Salgın süresince kira ve vergi ödemeleri durdurulmalıdır.
*Çiftçi destekleri hemen ödenmelidir. Çiftçi borç ödemeleri salgın süresince durdurulmalıdır.
*Öğrencilerin, Kredi Yurtlar Kurumu’na olan borçları silinmelidir.
*En düşük emekli aylığı 2.400 TL olmalıdır.
*Günlük, ev eksenli çalışan, yalnız yaşayan ve çocuklarına bakmak zorunda olan alt gelir grubundaki kadınlara, doğrudan gelir desteği yapılmalıdır.”
‘İŞÇİ İŞSİZ VE KOBİ’LER KORONACAKTIR’
12 maddelik sunumu yapan Paylan, konuşmasını devamla şöyle sürdürdü: “Değerli arkadaşlar 12 maddelik Korona Virüs paketimizi açıkladım. Bu kapsamda, ‘Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi’ ile işçi, işsiz, KOBİ’ler korunacaktır. Dar gelirli vatandaşların işi ve aşı güvence altına alınmış olacaktır. Kira, faturalar, banka kredileri gibi ödemeleri durdurulan dar gelirliler, salgın süresince; gıda, sağlık, temizlik gibi yaşamsal ihtiyaçlarına daha çok kaynak ayırabilecektir. Bu süreçte devlet anayasal görevi olan; sosyal devlet olma sorumluluğunu acilen yerine getirmelidir. Yaralar daha fazla büyümeden ekonomik krize karşı savunmasız kalan halkın temel yaşamsal ihtiyaçları güvence altına alınmalıdır.
 TÜM PARTİLERİ ACİL GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ
Türkiye’de yaşayan her bir yurttaşımızın korunmasını esas alan Korona Virüs Salgınına Karşı Ekonomik Güvence Paketi ile ilgili olarak TBMM’nin, bütün siyasi aktörleri acilen göreve çağırıyoruz. HDP olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.
AKP’NİN PAKETİ GÜVENCESİZ ŞEKİLDE EVE HAPSEDİYOR
AKP’nin getirdiği paketle vatandaşlarımız evde kalacaklar ama asla hiçbir yaşamsal ihtiyaçları güvence altına alınmayacak. Yapmamız gereken bütün vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını güvence altına alıp sonra bütün vatandaşlarımızın salgın duruncaya kadar evde kalmasını sağlamak ve onların da temel ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır. Bu anlamda biz bugün Meclis’te gerekli mücadeleyi yapağız.”    (MA)