İran üzerinden girişlerin sürdüğünü belirten HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, riske dikkati çekerek, acil önlem alınmasını istedi.

Koronavirüs vakalarının İran’da görülmesi üzerine Van, Ağrı ve Hakkari’deki sınır kapıları kapatılmış olsa da mültecilerin İran üzerinden gelişleri devam ediyor. Salgın tehdidine açık bir şekilde, kimi zaman şehirlerarası bir yolda yaya yürüyen kimi zaman da bir otobüste rastlanan çoğunluğu Afganistan vatandaşı mülteciler, başta Edirne olmak üzere çeşitli kentlere dağılıyor.

 HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, geçtiğimiz hafta Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bir mülteci kafilesiyle karşılaştıklarını belirterek, iktidarın İran üzerinden yapılan geçişlere gereken önemi vermediğini ve halk sağlığının tehlikeye atıldığını söyledi. Taşdemir, “Biz salgın çok daha yayılmadan önce Meclis’te verdiğimiz soru önergeleri ve yaptığımız girişimlerle Gürbulak Gümrük Kapısı’nın kapatılmasını sağladık. Hatta İran’da teması olanlar için sahra hastaneleri kurularak, karantinaya alındı. Evet, resmi geçişler bir taraftan kapatıldı ama kaçak geçişler hala çok olağan bir şekilde devam ediyor. İnsanlar hala çok rahat bir şekilde İran’dan Ağrı kent merkezine kadar gelebiliyorlar. Bütün bu geçişler enfektelerin çok yoğun olduğu İran üzerinden oluyor. Bu mülteciler oradan gelmelerine rağmen hiçbir sağlık denetimine tabi tutulmadan yollarına devam ediyorlar. Böyle bir durumda hem mülteciler hem de diğer insanlar çok ciddi bir risk gurubu içerisindedir. Dolayısıyla bu kaçak göçmenlerin de ya engellenmesi ya da onları karantinaya alacak sağlık tedbirlerinin bir an önce alınması lazım. Bu insanlar gideceği yere kentin içerisinden geçerek her yere temas ediyor. Bu temaslara izin verilmeden bir şekilde gidecekleri yere ulaştırılmaları gerekiyor” diye konuştu.

Ağrı’daki hastanelerin durumuna işaret eden  Taşdemir, kentin sağlık alanında sürekli ikinci planda kaldığını söyledi. Olası bir salgın durumunda çok ağır sonuçların olacağını dile getiren Taşdemir, şöyle devam etti: “Kenti ve insanları kaderine terk eden bir siyaset izleniyor. Biz bir kez daha insan sağlığını bu kadar tehdit eden virüse karşı tedbirlerin bir an önce alınması ve kaçak geçişlerin kontrol altına alınmasını istiyoruz.”

Habur’dan da geçiyorlar

CHP Şırnak Merkez İlçe Başkanı Osman Yeren, Habur Sınır Kapısı’ndan sürekli girişlerin olduğunu ve hiçbir tedbir alınmadığını iddia etti. Yeren, şunları söyledi: “Sınır kapısında uzun bir kuyruk oluşmuş durumda. Giren çıkan araçların sayısı belli değil. Herhangi bir dezenfekte çalışması yok. Habur, kendi haline bırakılmış bir vaziyette. Gelen herkes açık ortamda. Virüse karşı ise maske, eldiven dağıtılmadı. İnsan sağlığına ilişkin hiçbir çalışma yok. Girenler hasta mı değil mi bilmiyoruz. Kontrol edilmiyor ve bölge halkı çok tedirgin. Şoförler, parası olanın transit geçtiğini, parası olmayanın ise sınırda bekletildiğini söylüyor. İnsanlar burada kaderine terk edilmiş. 2 haftadır beklediğini anlatan şoförler var. Acil tedbir alınmalı.”     (yeniozgurpolitika)