Alevi örgütleri, koronavirüse karşı derhal tüm tutsakların bırakılması gerektiğini belirtti.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Demokratik Alevi Dernekleri, koronavirüs nedeniyle ortak açıklama yaparak, cezaevindeki duruma dikkat çekti. Hazırlığı yapılan tasarının tüm tutsaklara uygulanması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Çocuklarımıza örgütlü uyuşturucu satanları, kadınlara cinsel saldırıda bulunanları, kadınları katledenleri, serbest bırakmak kabul edilemez. Tüm dünyayı pençesine alan bir virüs salgını bulunmakta ve mevcut durumda hapishanelerde kapasitesinin çok üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bu haliyle hapishaneler sağlığa uygunluk açısından oldukça sorunlu yerler olup salgının daha hızlı yayılma ihtimali oldukça yüksektir. Cezaevinde tutulan tüm yurttaşların ayrımsız bir şekilde özgür bırakılmasını talep ediyoruz.”

‘TÜM ÜYELERİMİZİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Merkezi de koronavirüs salgınına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Biz insanlar hakikati korumak zorunda olduğumuzun gerçeği ile yüzleşiyoruz. Nefsani iktidarlar tüm çaresizlikleri ile ortadadır. Koronavirüsü hastalıklı rızasız Finans Kapital sistemin, bilim, dinin ürettiği ve kendisini yeniden inşa etmek istediği bir Biopolitik savaş argümanıdır. Doğal üretim alanları, tarım faaliyetleri merkezi şirketlerin eline geçirilecek, su ve toprak özgünlüğü teslim alınarak nüfus organizasyonu yapılacak. Demokratik Alevi Dernekleri olarak tüm üyelerimizi ve dostlarımızı toplumsal dayanışmada her alanda aktif rol üstlenmelerini toplumsal direncimiz açısından elzem görüyoruz.”    (ANF)