ANKARA – Moody’s, koronavirüs sürecinden ekonomisi en fazla etkilenecek olan G-20 ülkesinin Türkiye olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Türkiye için büyüme oranını yüzde 3 olarak gören Moodys, öngörüsünü yüzde 1,4 olarak güncelledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, G20 ekonomileri hakkında açıklamalarda bulundu. Moody’s, Türkiye’nin 2021 yılında ancak yüzde 0,8 büyüyeceği öngördü. Koronavirüs (Kovid-19) sürecinin ekonomik etkilerine işaret eden Moody’s, “(Gelişmekte olan G20 ülkeleri arasında) Türkiye ekonomisinin en ciddi etkilenen ülke olacağını tahmin ediyoruz. İkinci ve üçüncü çeyrekte toplam daralmanın GSYH’nin yüzde 7’si kadar olacağını öngörüyoruz. Meydana gelen şok Türkiye’de turizm ile bağlantılı sektörlere büyük ihtimalle yaz boyunca önemli zarar verecek” açıklaması yaptı.
YÜZDE 2,6 BÜYÜME ÖNGÖRÜSÜ 
Koronavirüsü krizi nedeniyle dünya ekonomisinin büyük çoğunluğunu temsil eden G20 ülkeleri için yüzde 2,6 olan 2020 büyüme tahminini yüzde 0,5 daralmaya revize eden Moody’s, G20 için 2021’de yüzde 3,2 büyüme öngördü.
Moody’s raporunda, Çin dışındaki gelişmekte olan ülkelerin koronavirüsü krizinden sonra gelişmiş ekonomilere kıyasla daha zayıf bir toparlanma sergileyeceği tespitinde bulundu. Raporda, “Yabancı yatırımcılara görece daha açık sermaye piyasalarına sahip ülkeler, ekonomik büyüme görünümünün bozulmasıyla birlikte finans piyasalarındaki riskten kaçış dalgalarına karşı daha kırılgan olacaklar” ifadeleri yer aldı.   (MA)