‘Maske virüsten korunmayı garanti etmez’

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlıklı kişilerin naske takıp takmaması konusunda yeni bir görüş açıklaması beklenen Dünya Sağlık Örgütü, bu konudaki görüşünün değişmediğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarık Jasareviç, maskelerin yeni tip koronavirüsten korumayı garanti etmediğini ve sağlıklı kişilerin maske takmaması gerektiğini söyledi.

Sputnik’e konuşan Jasareviç, DSÖ’nün maske konusundaki görüşünün değişmediğini belirterek, “Sağlıklı kişilerin maske takmalarına gerek yok. Semptomları olan kişiler, diğerlerini korumak için maske takmalıdır. Bunun yanında, hastalara bakan kişiler, bulaşma riski nedeniyle maske takmalıdır” dedi.

Maskenin tek başına virüsten korunmanın garantisi olamayacağının altını çizen Jasareviç, maskenin diğer ihtiyati tedbirlerle birlikte kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Jasareviç, maskelerin yanlış güvenlik hissi oluşturabileceği uyarısında bulunarak “Bunun sonucunda insanlar, ellerin yıkanması gibi önlemleri unutacak. Eğer maskenin nasıl doğru takıldığını bilmiyorsanız, yüzünüze her zamankinden çok daha fazla dokunacaksınız” ifadelerini kullandı.    (sputniknews)