İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales Laya düzenlediği basın toplantısında, ‘Satın aldıkları suni solunum cihazlarının Türkiye’de tutulduğunu belirterek, solunum cihazlarını almayı şu ana kadar başaramadıklarını’ söyledi.

Türk hükümetinin salgına karşı kullanmak üzere son günlerde sağlık malzemelerinin ülke dışına satışına kısıtlama getirdiğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Laya, Türkiye’nin kendi hastalarına lazım olabileceği gerekçesiyle suni solunum cihazlarının İspanya’ya ulaştırılmasına şimdilik izin vermediğini söyledi.

El Mundo gazetesine göre söz konusu cihazlar Çin’den alınan yedek parçalarla birlikte bir İspanya firması adına Türkiye’de üretildi.

Son günlerde Türk meslektaşı ile konuyu üç kez ele aldığını belirten İspanyol bakan, İspanya sağlık bakanının da Türk meslektaşı Fahrettin Koca ile görüştüğünü dile getirdi.

Konuşmasının devamında Türkiye’den içinde solunum cihazı hariç maske ve diğer sağlık malzemelerinin olduğu bir uçağın geldiğini belirten Arancha Gonzales Laya, “Türk hükümeti bunun kendi hastaları için daha öncelikli olduğunu düşünüyor. Ama Türk hükümeti aynı zamanda bu malzemelerin önümüzdeki günlerde bize ulaşacağına dair garanti verdi.” dedi.

Marina Bravo Sobrino

@MarinaBS_Cs

El Gobierno no puede dar por perdidos estos respiradores comprados por nuestro país y debe garantizar que los impedimentos en Turquía se resuelven a la mayor brevedad. Están en juego las vidas de muchos ciudadanos.https://www.elmundo.es/espana/2020/04/03/5e862ebd21efa06d7c8b461f.html 

Turquía requisa los respiradores de España para sus propios enfermos y el Gobierno los da por…

Turquía ha requisado cientos de respiradores para enfermos críticos de coronavirus comprados y pagados por varias comunidades autónomas ante la impotencia del Gobierno de España. L

elmundo.es

617 people are talking about this

Öte yandan Ciudadanos (Vatandaş) Partisi Genel Sekreteri Marina Bravo da yaptığı açıklamada, solunum cihazlarının hayati önemde olduğunu ve İspanyol hükümetin bu cihazlardan vazgeçmesinin söz konusu olamayacağını belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanlığı: Solunum cihazları gelmezse Türk firma ödeme yapmak zorunda

Konuyla ilgili İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Türkiye’nin satın alınan sağlık malzemelerinin büyük çoğunluğunu halihazırda İspanya’ya ulaştırdığını vurgulandı ve Türkiye’ye teşekkür edildi.

Ancak açıklamada Türkiye’de son günlerde değişen durumdan ötürü solunum cihazlarının henüz alınmadığı, bu cihazların alınamaması halinde üretici firmanın İspanya’ya geri ödeme yapmak zorunda olduğu belirtildi.

İspanya Dışişleri Bakanı Laya, Türkiye’ye yardımlar için teşekkür etmişti

İspanya Dışişleri Bakanı Gonzalez, Twitter’dan, Türkiye Milli Savunma Bakanlığının İspanya ve İtalya’ya yapılan yardımlarla ilgili mesajını paylaşarak ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu da etiketleyerek Türkiye’ye teşekkür etmişti.

Arancha González

@AranchaGlezLaya

Gracias 🙏🙏@EmbEspTurquia @MevlutCavusoglu https://twitter.com/tcsavunma/status/1245232823902011394 
T.C. Millî Savunma Bakanlığı

@tcsavunma

Por el orden del nuestro Presidente, el equipo sanitario que consiste en máscaras, overoles y liquidos antibacterianos producidos en fábricas afiliadas al Ministerio de Defensa Nacional, fue preparado para ser enviado a Italia y España como parte de la lucha contra el COVID-19.

View image on Twitter
View image on Twitter
View image on Twitter

View image on Twitter
2,317 people are talking about this

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da tıbbi malzeme desteğinde bulunduğu için Türkiye’ye teşekkür eden İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya’ya, “Dostlar bugünler içindir” mesajını göndermişti.   (tr.euronews.com)