BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yüzyıllardır cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunda edinilmiş zaten sınırlı olan kazanımlar, dünya çapındaki COVID-19 salgını dolayısıyla gerileme tehlikesi altında” dedi.

Guterres’ten gelen korkutucu uyarı; bu yeni hastalığın önceden var olan eşitsizlikleri nasıl derinleştirdiğini ve bunun da karşılığında kadınların ve kız çocuklarının hayatlarında hastalığın etkilerini nasıl arttırdığını detaylarıyla anlatan bir politika özetinde ortaya koyuldu.

Raporun açıklanmasına eşlik eden bir video mesajında Guterres, ”Hükümetleri, COVID-19’dan kurtulma/iyileşme çabalarında, kadınları ve kız çocuklarını merkeze almaya ısrarla davet ediyorum. Bu ise kadın liderler, eşit temsil ve eşit karar alma gücü ile başlar” diye konuştu.

Milyonlarca kadın işinden oldu

Koronavirüs salgını, ünlü Pekin Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Eylem Platformu’nun 25. yılında yayılıyor.

COVID-19, şimdiye kadar gezegenin neredeyse her köşesinde bildirildi. Hastalığın Çin’de ilk ortaya çıktığı geçtiğimiz aralıktan bu yana, yaklaşık 1.6 milyondan fazla vaka ve 100 binden fazla ölüm meydana geldi.

Herkesin etkilenmesinin yanında BM Genel Sekreteri, salgının kadınların ve kız çocuklarının üzerinde, her alanda; sağlıktan ekonomi, güvenlik ve sosyal korumaya, sahip olduğu yıkıcı sonuçları vurguladı.

Guterres, “Dünya genelindeki kadınların yaklaşık yüzde 60’ı resmi olmayan işlerde, daha az kazanarak, daha az para biriktirerek ve daha yüksek bir yoksulluğa düşme riski altında çalışıyor. Marketler çöküp firmalar kapandıkça, milyonlarca kadının da işi yok oldu” dedi ve ekledi: “Ücretli işlerini kaybetmelerinin aynı döneminde okulların kapanması ve yaşlıların ihtiyaçlarının artması sonucu kadınların karşılığı verilmeyen işleri de katlanarak arttı. Tüm bu eğilimler, kadın haklarını engelleme ve kadınları fırsatlardan mahrum etme yolunda daha önce olmadığı kadar birleşiyor.”

Cinsiyet eşitliği vazgeçilmezdir

Zorunlu eve kapatmalar ve seyahat sınırlamaları aynı zamanda cinsiyet temelli şiddete maruz kalan kadınların, destek servislerinin kesintiye uğradığı veya ulaşılamaz olduğu bir dönemde artık istismarcılarıyla evde hapsolması anlamına geliyor.

Guterres, “Cinsiyet eşitliği ve kadın hakları, bu salgının üstesinden hep beraber gelebilmek, herkes için daha iyi bir dünya inşa edebilmek için vazgeçilmezdir” diye konuştu ve hükümetleri ısrarla kadınları ve kız çocuklarını, iyileşme çabalarında lider olacak ve karar alma mekanizmalarında eşit yer alacak şekilde merkeze almaya davet etti. BM Sekreteri, “Karşılığı verilmeyen bakım işleri, ekonomiye yaşamsal bir katkı olarak kabul edilmeli ve ve değer görmeli” diye vurguladı.

* * *

AİLE İÇİ ŞİDDETE SIFI HOŞGÖRÜ

124 BM üyesi ülkenin büyükelçileri ve gözlemcileri, Genel Sekreterin çağrısına salgın sürecinde aile içi şiddette meydana gelen artışa dikkat çekerek yanıt verdi. Sözü edilen ülkeler, cinsiyet temelli şiddete karşı koruma ve çözümleri, ulusal yanıt planlarının anahtar bir parçası yapmaya söz verdi.

Üye temsilciler BM Sekreterine yazdıkları mektupta, “Her zamankinden daha fazla olmak üzere, aile içi şiddete karşı sıfır hoşgörü olmalı” diyerek, kadınların COVID-19 salgını sürecinde  önemli bir rol oynadıklarını, “sadece krizdeki kurbanlar” olmadıklarını ifade ettiler.

Kararlara dahil edilmeliler

Mektupta, “Ön cephede toplumsal ve sağlık alanlarında çalışanlarının neredeyse yüzde 70’i kadın. Kadınlar ayrıca karşılığı ödenmeyen bakım işlerinde orantısız bir payı omuzluyorlar ve ülkelerin sürdürülebilir gelişmesinde çok kritik bir rol oynuyorlar” ifadeleri kullanıldı.

“Kadınların tüm salgına yanıt ve iyileştirme kararlarına dahil edildiğinden bu nedenle emin olmalıyız. ‘Daha iyi yeniden yaradılış’ı herkes için sağlamanın tek yolu budur.”

(yeniozgurpolitika)