Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, korona pandemis karşısında sergiledikleri yaklaşımından dolayı ABD, Çin ve Macaristan’ı sert sözlerle eleştirdi.

Johns Hopkins Üniversitesinin dünkü verilerine göre koronavirüsüne dünya çapında yakalananların sayısı 1,6 milyonu geçti, toplamda ise 100 bin insan salgın yüzünden hayatını kaybetti. ABD yarım milyona yakın vakayla dünyada salgının merkezi haline gelirken, Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas Washington salgın karşısında farklı yaklaşımlar sergileyen üç ülkeye eleştiriler yöneltti.

Almanya’da haftalık yayınlanan Der Spiegel dergisinin yeni sayısına konuşan Maas özellikle Çin ve ABD’nin birbirine uç iki farklı yöntem seçtiğini, ikisinin de Avrupa tarafından örnek alınamayacağını belirtti. Çin yönetiminin virüsle mücadeleyi rejimini güçlendirmek için bir propaganda aracı olarak kullandığını savunan Maas “Çin otoriter merkezi kararlar alırken, ABD ise virüsü uzun süre kula ardı etti” diye konuştu.

‘VİRÜSLE MÜCADELEDE OTORİTER SİSTEMLERE GEREK YOK’

Koronavirüsü salgınıyla mücadelede dünyanın otoriter sistemlere ihtiyaç duymadığını ifade eden Alman Dışişleri Bakanı devamla şu görüşleri dile getirdi: “Avrupa örneğinde ördük ki liberal hükümetler bile en sert tedbirleri alabiliyor. Ayrıca korona bize başkasını da düşünmemiz gereken bir siyasi sistemin gerekliliğini hatırlattı. Bu yüzden Avrupa kontrolü kaybetmemeli.”

Avrupa Birliği’ne de olumsuz propagandalar karşısında uyaran Maas “AB hakkında kötü konuşulmasına izin vermemeliyiz” dedi. Washington yönetimini de salgına karşı geç tedbirler aldığı için eleştiren Alman Dışişleri Bakanı devamla şöyle konuştu: “Umarım korona krizi ABD’nin uluslararası ilişkiler konusunda köklü şekilde düşünmesini sağlar.”

Trump yönetiminin sert ticari politikaları yüzünden ABD’nin maske ve koruyucu elbise gibi tıbbi malzemeleri önce kendisi için düşünmesi fikrini eleştiren Maas ‘Önce Amerika’ fikrinin daha ne kadar işe yarayıp yaramadığını göreceğiz.”

Son olarak koronavirüsünü gerekçe yaparak ülkesinde olağanüstü hallederek yetkilerini güçlendiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı da eleştiren Almanya’nın sosyal demokrat dışişleri bakanı Maas “Orban’ın bu kararı süreli de olsa kabul edilemez. AB’nin mali kaynak aktarımı hukuk devleti prensiplerine göre yapılmalı. Hukuk devleti ilklerinin ayaklar altına alınmasına seyirci kalamayız” diye konuştu.   (ANF)