Cumartesi Anneleri, gözaltında ‘kaybedilen’ 25 çocuğun akıbetini sordu.

‘Kaybedilen’ yakınlarının akıbetini 786 haftadır soran Cumartesi Anneleri, koronavirüs salgını nedeniyle bu haftaki eylemlerini yine sosyal medya hesapları üzerinden yaptı. Cumartesi Anneleri, ’23 Nisan’ dolayısıyla bu hafta gözaltında kaybedilen çocuklara dikkat çekti. Anneler adına açıklamayı 6 Aralık 1993’te Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Bağlar Mahallesi’nde gözaltında alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hüseyin Taşkaya’nın kızı Serpil Taşkaya yaptı.

AYRIMCI YASAYA TEPKİ

Taşkaya, siyasi tutsakların kapsam dışında bırakıldığı Meclis’te kabul edilen ayrımcı infaz düzenlemesine işaret ederek, devletin insanlar arasında ayrımcı uygulamalara başvurduğunu belirtti.

‘KAYBEDİLEN’ ÇOCUKLAR

Taşkaya, “Bu topraklarda onlarca çocuğun yaşam hakkı, devlet şiddetinin vardığı son nokta olan gözaltında kaybetme yöntemiyle ellerinden alındı” diye belirterek, şöyle devam etti: “Dersim Mirik Mezrası’nda ailesiyle birlikte kaybedilen 3 yaşındaki Dilek Serin, Mardin Dargeçit’te kaybedilen 12 yaşındaki Davut Altunkaynak, 13 yaşındaki Seyhan Doğan, Şırnak Uludere’de kaybedilen 12 yaşındaki İlyas Diril, Hakkari Yüksekova’da kaybedilen 13 yaşındaki Münir Sarıtaş, Diyarbakır Lice’de kaybedilen 14 yaşındaki Metin Budak, 15 yaşındaki Servet İpek, 15 yaşındaki Çayan Çiçek ve kaybedilen 25 çocuğun gözaltına alındıkları reddedildi.
Çocukları şiddetten korumakla görevli adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz; bizim iddialarımızı reddediyorsunuz, tanık beyanlarını, AİHM mahkûmiyetlerini dikkate almıyorsunuz, TBMM Raporu’nu göz ardı ediyorsunuz. O zaman söyleyin; bu çocukları kim kaybetti? Bu vahşi uygulamaları kim gerçekleştirdi? Biz hakikat adına, adalet adına, vicdan adına bu soruları sormaya devam edeceğiz. Gözaltında kaybedilen çocukları hatırlamaktan ve hatırlatmaktan, onlar için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz.”

‘ANLAMSIZ BAYRAM’

Mardin Dargeçit’te kaybedilen 12 yaşındaki Davut Altunkaynak’ın kardeşi Ramazan Altunkaynak ise şöyle dedi: “Çocuk Bayramı’nın kutlandığı tek ülkeyiz. Ama maalesef gözaltında kaybedilen onlarca çocuğu göz önünde bulundurduğumuzda bir anlamı kalmıyor bu bayramın.”  (anf)