DİYARBAKIR – İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de inşaatı başlayan salgın hastaneleri için Diyarbakır’dan çok sayıda işçi özel izinlerle İstanbul’a taşınıyor.
İstanbul’da Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı’nda, Anadolu yakasında ise Sancaktepe’de Rönesans Medikal Holding’in inşa edeceği bin yatak kapasiteli salgın hastaneleri için Diyarbakır’dan onlarca işçi, özel izinle İstanbul’a taşınıyor. Rönesans Holding’in aldığı özel izinlerle şehirlerarası ulaşımı sağlayan otobüs firmalarıyla taşınan işçiler, 20 kişilik gruplar halinde yolculuk yapıyor.
İŞÇİLER ÖZEL İZİNLERLE TAŞINIYOR
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 6 Nisan’da İstanbul’da iki yeni salgın hastanesinin kurulacağına dair yaptığı konuşmanın ardından hastanelerin inşaat süreci başlatıldı. Rönesans Medikal Holding’in tarafından Atatürk Havaalanı ve Sancaktepe’de kurulacak hastanelerin 45 gün içinde bitirilmesi planlanıyor. Hastanelerin inşaatında çalışmak üzere Diyarbakır’dan çok sayıda işçi İstanbul’a taşınıyor. Rönesans Holding’in aldığı “özel izinlerle” işçiler hastanelerin yapılacağı inşaat alanına götürülüyor. Otobüs firmalarıyla İstanbul’a götürülen işçilerin otobüslere maskesiz olarak, fiziki mesafe kurallarına göre bir koltuk boşluk bırakılarak bindiği görüldü. Otobüs çalışanları maske ve eldiven takarken, işçilere kolonya ikram edildi.
SEYAHAT İÇİN 3 KOŞUL
Koronavirüs önemleri arasında yer alan 30 büyükşehir ve Zonguldak illerine araç giriş ve çıkışların kısıtlanması üzerine başlayan seyahat kısıtlanması, birçok sektörde çalışan işçi ve özellikle inşaat, tarım ve sağlık çalışanlarını kapsamıyor. İllerde valilik ve kaymakamlıklar tarafından kurulan kriz masalarından alınan özel izinlerle şehirlerarası seyahat yapılabiliyor. İşçiler ve ataması gerçekleşen sağlık çalışanları dışında yurttaşlara 3 koşulda seyahat izni veriliyor. Seyahat etmek isteyen yurttaşın ikametgahının başka ilde olması, birinci dereceden yakını kaybetmiş olması ve acil sağlık sorunları gerekçesiyle başka bir ilde bulunan hastaneye gitmesi durumunda izin veriliyor. Büyükşehirlerde şehirlerarası otogarlarda valiliklerce kurulan kriz masalarında yolcular izin belgelerini alabilirken, ilçelerde ise kaymakamlıklar tarafından kurulan kriz masalarından seyahat izini alınabiliyor. Firmalar ise otobüslerin taşıyacağı kapasitenin yarısı yolcu taşıyor. Diyarbakır’daki otobüs firmalarının İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlere kısıtlı olarak ve izinli yolcuların taşıma işlemleri sürüyor. Otobüs firmaları çalışanlarının maske ve eldivenle çalıştıkları, birçok yolcunun da maske taktığı görüldü.
(MA)