ANKARA – Yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anmak için bir araya gelen sağlık çalışanlarının yapmak istediği açıklama, “Valilik izni” gerekçesiyle engellendi.
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası (ATO) ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Hacettepe Hastanesi’nde bulunan Hacettepe Heykeli önünde 1 Mayıs İşçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla anma etkinliği düzenledi. Yapılan anma etkinliğine SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, ATO Genel Sekreteri Ali Karakoç, sağlık meslek örgütleri temsilcileri ve onlarca sağlık çalışanı katıldı.
Salgınla mücadele ederken yaşamını yitiren sağlık emekçilerinin fotoğraflarının taşındığı anmada, “Yeni Bir Yaşam, Sağlıklı Yarınlar Dayanışma ve Mücadele İçin Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açıldı. Sosyal mesafeye dikkat eden onlarca sağlık çalışanı, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
POLİSTEN TEHDİT
Anma etkinliğinde açıklama yapmak isteyen emekçiler, polis tarafından “Valilik izni” olmadığı gerekçesiyle engellendi. Engelleme üzerine sağlık emekçileri ve polis arasında sözlü tartışma yaşandı. Polis amiri, sağlıkçıları gözaltına almakla tehdit etti.
PROTESTOYLA HASTANEYE GİRDİLER 
Sağlık çalışanları, valiliğin yasaklama kararına, “Resmi makamından dışarı çıksın, önlük giyip kendisi hastalara müdahale etsin. Bu hastane rektörün hastanesi değil, sağlık çalışanlarının hastanesi. Salgınla mücadele demokrasi ile olur, baskıyla mücadele edemezsiniz. Baskı yaparsanız salgın artar, özgürlük ile mücadele edilir” diyerek tepki gösterdi. Sağlık çalışanları, “Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın işçinin, emekçinin mücadelesi” sloganları atarak hastane içerisine geçti.
ERDEN: SUSTURMAK YERİNE KORUSUNLAR
Açıklama yapılmaması üzerine ajansımıza konuşan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, “Sağlık emekçilerinin kendi iş yerlerinde, Kovid-19 salgınında yitirdikleri kendi arkadaşlarını anmaya tahammülleri yok. Rektör ve polis iş birliği halinde, burada toplanan sağlık emekçilerine müdahale ederek, gözaltına alma tehdidi savurarak, anmayı engellemeye çalıştı. Bu tutumu kınıyoruz. Bizi zorla susturma yerine, korumaya yönelik tedbirler alsınlar” dedi.
KARAKOÇ: SALGINDA BİLE BASKI
ATO Genel Sekreteri Ali Karakoç ise, “Salgın sürecinde bile baskı ile toplumu yönetmeye çalışan iktidarın politikalarını kınamak istiyorduk. Temel amacımız bugün yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anmaktı ama izin vermediler. Fiziki mesafemizi koruyarak anma yapabilirdik” diye konuştu.