Ilısu’dan Oymataş köyüne kadar geniş bir alanı kapsayan Ilısu Barajı, aralarında endemik türlerin de olduğu yüzlerce bitki türünü su altında bıraktı.

Dünyada milyonlarca insan koronavirüs nedeniyle açlık, yoksulluk ve ölümle mücadele ederken, Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Ilısu (Germavê) köyünden Batman’ın Oymataş (Bedia) köyüne kadar geniş bir alanı kapsayan Ilısu Barajı ile Mezopotamya’nın en güzel vadileri sulara gömüldü.

 Dicle Vadisi’nde göletti yükselen Ilısu Barajı, aynı zamanda doğayı tahrip ediyor. Tarihi Hasankeyf ile birlikte yüzlerce yerleşim yerinin su altında kalmasına neden olan baraj, aralarında endemik türlerin de olduğu yüzlerce bitki türünü de olumsuz etkiledi.

Her yıl yıl bahar aylarında Dicle Nehri boyunca ekilen ve ekilmeyen arazilerde açan, taçlı dağ çiçeği olarak da anılan anemone çiçeği, sarı kır çiçekleri, nergizler, gelincikler ve sayısız çiçek türü de Ilısu Barajı’nın sularına gömüldü. Su yükseldikçe bitkiler boğulmaya devam ediyor.

 Hasankeyf ve çevresinde su altında kalan çiçekleri gören yurttaşlar, hüzünlendirirken, özellikle Çayüstü (Beda) köyünde bulunan bir kanyonda çekilen fotoğraf karesi yaşananları özetliyor.         (yeniozgurpolitika)

BATMAN