ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Nusaybin’de polisler tarafından silahla kovalanan çocuğun ailesini arayarak, dayanışma mesajı verdi. Olayın takipçisi olacaklarını belirten Sancar, İlçe Kaymakamlığı’nın “taş attılar” şeklinde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Mardin’in Nusaybin ilçesinde polisler tarafından silahla kovalanarak, zırhlı araca götürülen çocuğun ailesini aradı. HDP Basın Bürosu, görüşmeye ilişkin bilgilendirme notu paylaştı. Açıklamada, “5-10 yaşlarındaki Kürt çocuklarına yönelik nefret kusan ve infiale neden olan görüntülerde polis tarafından korkutulan ve şiddete maruz kalan çocuğun babası Mehmet Erdal ile görüşen Sancar, dayanışma ve destek mesajlarını paylaştı” denildi.
MARDİN MİLLETVEKİLLERİ GÖREVLENDİRİLDİ
Basın Bürosu’ndan paylaşılan bilgilendirmeye göre; Sancar, çocukluğunun Nusaybin sokaklarında geçtiğini ve orada çocuk olmanın ne demek olduğunu bildiğini söyledi. Aileye yanlarında olduklarına dair mesaj veren Sancar, parti olarak konuyu yakından takip ettiklerini vurguladı. Konuya ilişkin Mardin milletvekillerinin görevlendirildiğini paylaşan Sancar, konuya ilişkin yapılan resmi açıklamanın da gayri ciddi ve olayı örtbas etmeye yönelik olduğunun altını çizdi.
‘BU NEFRET GÜCÜNÜ BU İKTİDARDAN ALIYOR’
Olayın 20 gündür üzerinin örtüldüğünü kaydeden Sancar, resmi açıklamaya işaret ederek, “Açıklamalarda çocuklar için ‘taş attılar’ denilerek bu nefret ve saldırı gerekçelendirilmeye çalışılıyor. Açıklamayı yapanlar saldırıya ortak olduklarını ortaya koyuyorlar. Bu yaşta bir çocuğun taş atmış olması böyle bir nefrete ve saldırıya gerekçe yapılamaz, bu yaşta bir çocuğun taş atması bir serçenin kanadını bile incitemez. Kürt coğrafyasında kolluk güçlerindeki nefretin bu kadar körüklenmesine ve yayılmasına neden olan zihniyet bu iktidarın zihniyetidir. Bu nefret, gücünü bu iktidarın zihniyetinden alıyor. Bu nefret hali özellikle Kürt coğrafyasına ve çocuklarına yöneliyor. Bütün çocuklara ama özellikle Kürt çocuklarına yönelik bu nefretin ortadan kaldırılması için HDP bütün gücüyle mücadeleyi yükseltmeye kararlıdır ve bu HDP’nin varlık gerekçesidir.”
BABA ERDAL: SALDIRILAR SON BULSUN
Olaya ilişkin Sancar’a bilgi veren baba Erdal ise, çocuğunun saldırıdan sonra çok korktuğunu ve günlerce titrediğini anlattı. Konuya ilişkin duyarlılık gösteren herkese teşekkür eden baba Erdal, bölgede sıradanlaşan bu nefretin ve saldırıların son bulmasını istedi.    (MA)