Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Ödüle Suat Baran’ın “Kitêba Elbakof” adlı dosyası layık görülürken, Onur Ödülü ise Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verildi.
Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Başvuruları aylar öncesinden başlayan yarışmanın sonuçları, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yazılı olarak duyuruldu.
Konuya ilişkin Arî ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Kürt Dil Bayramı. Yarışma ve yayınevi olarak kutluyor ve bu yarışmanın daha birçok güçlü genç kalemi Kürt edebiyatına kazandırmasını ve o gençlerle Kürt edebiyatının daha ilerilere taşınmasını umut ediyoruz” denildi. Ödül töreninin son birkaç yıldır Diyarbakır Kitap Fuarı’nda düzenlendiği hatırlatılan açıklamada, salgından kaynaklı fuar tarihinin belirsizliği nedeniyle ödül töreninin zaman ve mekanının gelecek günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.
YARIŞMAYA KATILIM ÇAĞRISI
Açıklamada son olarak, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın, erkek, genç şairleri önümüzdeki yıl devam edecek olan yarışmaya katılmaya, Kürt kurum ve kuruluşlarını da yarışmayı sahiplenmeye çağırıyoruz” denildi.
ÖDÜLLER SUAT BARAN VE FİNCANCI’NIN 
Bu yıl Fewzî Bîlge, Yeqîn H., Bêrîvan Zînzal, Berken Bereh ve Necla Arî’den oluşan jüri üyeleri, yarışmaya başvuran 5 dosyayı değerlendirmeye aldı.
5 jüri üyesinin oyuyla Kürt ve dünya edebiyatını iyi bildiği ve gelişme umudu taşıdığı gerekçesiyle, Suat Baran’ın Kitêba Elbakof (Elbakof Kitabı) isimli dosyası ödüle layık görüldü.
Şiir ödülünün yanı sıra her yıl yarışmada verilen Onur Ödülü ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verildi.    (MA)