Avrupa Sosyalistler Partisi (PES), AKP-MHP iktidarının belediyeleri gasp etmesini kınadı, HDP’ye dayanışma mesajı gönderdi.

Avrupa’daki tüm sosyal demokrat ve sosyalist partilerin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, HDP’li belediyelerin gasp edilmesini kınadı.

‘ERDOĞAN, İKTİDARI İÇİN HER YOLU DENİYOR’

HDP’li belediyelere yönelik saldırıları, Erdoğan’ın “İktidarı elinde tutmak için her yolu denemesi, demokrasi inkarı ve hukukun ihlali” olarak nitelendiren Stanishev, şöyle dedi:
“Demokratik olarak seçilmiş muhalif belediye başkanlarının görevden alınması da dahil olmak üzere iktidarı elinde tutmak için her yöntemi kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiye yönelik bir başka saldırısına daha şahit oluyoruz. Bu demokrasi inkarı ve hukukun üstünlüğünün ihlalini en sert biçimde kınıyoruz.”

‘YALNIZ DEĞİLSİNİZ’

“PES, Erdoğan rejimi tarafından tutulan tüm belediye başkanları ve HDP milletvekilleri ile dayanışma içerisindedir” vurgusunda bulunan Başkan Sergei Stanishev, “Yalnız değilsiniz, dünyadaki tüm demokratlar bu adaletsizliği görüyor. Avrupa’nın ilerici siyasi ailesi sizinle birlikte ve biz haklarınız ve demokrasiye saygı gösterilmesi için mücadele ediyoruz” diye belirtti.      (ANF)