ANKARA – HDP’li 5 belediyeye kayyım atanmasının darbeci zihniyetin ürünü olduğunu söyleyen muhalefet parti temsilcileri, AKP-MHP iktidarına karşı “ortak mücadele” vurgusu yaptı.
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 belediyesine dün kayyım atayan AKP iktidarına tepkiler gelmeye devam ediyor. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Halkevleri ve Emek Partisi (EMEP) temsilcileri, kayyımlara karşı birlikte mücadele etmenin önemine dikkat çekti.
SYKP: MESELE KÜRT SORUNU 
31 Mart 2019 Yerel Seçimler ardından HDP’nin 45 belediyesine el konulduğuna dikkat çeken SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, AKP’nin “Bize darbe yapacaklar“ söylemini kendi hukuksuzluklarına paravan yaptığını belirtti.
AKP-MHP iktidarına “Bunları yapmaktan vazgeçin” çağrılarının anlamsız olduğunu belirten Yüce, “Artık sorun AKP-MHP dışında kalanların ne yaptığı ve ne yapması gerektiğidir. Şayet AKP-MHP’nin Kürt sorununu kullanarak şovenizmi herkesin üzerinde bir kılıç gibi sallamasına göz yummaya devam edilirse, herkes emin olmalı ki o kılıç günü geldiğinde HDP dışındakileri de kesecektir” dedi.
AKP hükümetinin elinden “şovenizm sopasının” alınmasından başka yol olmadığını vurgulayan Yüce, “Kürt düşmanlığı ve savaş kışkırtıcılığı işlevli bir enstrüman olarak kaldığı sürece İslam-Türk ittifakına dayanan AKP-MHP iktidarda kalmayı sürdürecektir. Meselenin adını doğru koyalım, mesele Belediye, kayyum sorunu değil Kürt sorunudur” ifadelerinde bulundu.
Yüce, başta CHP olmak üzere bütün kesimlerin “Kürt sorunu” ile yüzleşmesi ve demokratik çözümüne yüksek sesle sahip çıkması gerektiğine dikkat çekti. Yüce, bu yapılmadığı sürece AKP-MHP iktidarının her tökezlediğinde şovenizm bastonuna dayanarak yeniden ayağa kalkacağını belirtti. Yüce, “Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak bir kez daha tek adam diktatörlüğüne karşı olan herkesi yüksek sesle ‘Artık yeter, Kürt sorununun demokratik çözümünü istiyoruz, kan dursun, kin bitsin, faşizm gitsin’ demeye çağırıyoruz” diye konuştu.
HALKEVLERİ: BİR YELPAZE HALİNDE KARŞI DURMAK 
Halkevleri Genel Başkanı Nuri Günay, kayyım atamalarının bir darbe olduğunu söyledi. Günay, “Üstelik son günlerde bilindiği bir sürü darbe söylemi ortada dolaşırken, iktidar bunu bizzat kendisi yayarken, şuanda yaptığı aslında yapılan bir darbe rejimi uygulamasıdır. Kabul edilemezdir ve ne olursa olsun bunun karşısında olacağız” diye belirtti.
Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerine kayyım atamasından bu yana halkın iradesinin gasp edilmesine karşı durduklarını aktaran Günay, ekledi: “Ancak bundan sonra tek başına tutum sergilemenin yetmediği, demokrasi güçlerinin toplam bir yelpaze halinde iktidarın bu anti demokratik, faşizan uygulamaları ve siyasetine karşı durmak çok önemli bir görev olarak hepimizin omuzlarında.”
EMEP: BİRLİKTE MÜCADELEDEN BAŞKA YOL YOK
EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da, şunları söyledi: “Açlık mı ölüm mü ikilemine sıkıştırıldığı günlerde halkın sağlığı için çalışmaktan çok bu ortamdan faydalanarak baskıcı yöntemlerini ağırlaştırmaya çalışıyor. Seçimle alamadığı belediyeleri kayyımla zapt etmek istiyor. İktidarın kendilerine yönelik darbe yapılmak istendiğini iddia ettiği günlerde Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova’ya kayyım ataması seçimle alamadığına el koymaktır. Darbecilik budur. Kürt halkına ve tercihlerine düşmanca tutumdur. Aynı zamanda tek adam iktidarının, halkın tercihlerini kendi lehine olmadığı her durumda hiçe saymasıdır. Oysa atadıkları kayyımlar salgında bile halka hijyen malzemesinin sahtesini kullandıracak kadar halka hizmetten uzaktırlar.”
Seçimle ele geçiremediği barolara, meslek odalarına yönelik yasa hazırlıklarının da darbeci zihniyetin başka bir yansıması olduğuna işaret eden Doğan, “birlikte mücadele” etmekten başka bir yol da bulunmadığını belirtti.    (MA)