DİYARBAKIR – Tutuklanan annesiyle birlikte cezaevine giren 3 buçuk yaşındaki Dilgeş’in böbrek yetmezliği nedeniyle kullandığı ilaçları cezaevi reviri kapalı olması nedeniyle alamıyor. Dilgeş için götürülen kıyafetler de içeri alınmadı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rosa Kadın Derneği’ne yönelik yürüttüğü soruşturma nedeniyle tutuklanan annesi Gönül Aslan’la beraber cezaevine gönderilen 3 buçuk yaşındaki Dilgeş’in böbrek yetmezliği nedeniyle kullanması gereken ilaçları cezaevi revirinin kapalı olması nedeniyle kullanamadığı belirtildi.  Annesiyle birlikte Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevine gönderilen Dilgeş’in ilaçlarını bayram izni nedeniyle revire bakacak kimse olmadığı için alamadığı ancak Çarşamba günü ilaçlarına ulaşabileceği belirtildi.
Apar topar annesiyle cezaevine gönderilen Dilgeş’in kıyafetlerinin ince olması ve cezaevinin güneş görmemesi nedeniyle üşüme nöbetleri geçirdiği aktarıldı.
BÖBREK TESTİ YAPMASI GEREKİYOR
Rosa Kadın Derneği avukatlarının cezaevinde görüştüğü anne Aslan, Dilgeş’le ilgili şu bilgileri paylaştı: “Dilgeş, böbrek yetmezliği hastası. Kontrole gitmemiz gerekiyordu ancak salgın nedeniyle gidemedik. Voiding Sistografi (İlaçlı Böbrek Filmi) çekmesi gerekiyor. Bayram sonrası randevu alıp hastaneye gidecektik. Hastaneye gittikten sonra başka bir tedaviye geçmesi gerekiyordu. O yüzden testi yaptırmamız gerekiyordu. Aklım bir taraftan Dilgeş’te bir yandan da evdeki çocuklarda. Gardiyanlar, Dilgeş’e araba, balon gibi oyuncaklar verdi.”
CEZAEVİ ÇOK SOĞUK
Kadınları dörtlü olarak ayrı koğuşlara koyduklarını aktaran Aslan şöyle devam etti; “Dilgeş’in tanıdığı bir kadın başka koğuşta olduğu için ısrarla diğer koğuşa gitmek istiyor. Ancak konuştuğumuz yetkililer düzenlemenin sabah yapıldığını ve şuan koğuşları değiştirebilecek yetkide kimsenin olmadığını söylediler. Dilgeş’in biran önce cezaevinden çıkması gerekiyor. Cezaevine getirilirken yanımıza elbise alamadık. Kadınlar arkadaşlarımız Dilgeş üşümesin diye kendi kazaklarını verdi. 3 kat giydirdim. Şuan 14 gün karantinada kalacağız. Kaldığımız koğuşlar daha önce kullanılmadığı için çok soğuk ve hepimiz üşüyoruz. Çarşaflarla ısınıyoruz. Dilgeş gardiyanlarla ilişki kurmadığı sürece cezaevinde olduğunun farkında olmuyor. Cezaevinde başka bir alana geçmek istiyor ama izin verilmediğinde, kötü oluyor. Niye diğer koğuşa geçemediğini soruyor sürekli. Sürekli zili çalarak diğer koğuşa gitmek istediğini söylüyor gelen gardiyanlara. Kapalı bir alanda tutulduğunu anlıyor ve huzursuz oluyor. İstediğini yapamadığının, oradan çıkamadığının farkında.”
14 GÜN KARANTİNAYA ALINACAĞIZ
Oğlunun hastalığıyla ilgili endişelerini dile getiren Anne Aslan, şunları aktardı: “Şuanda hiç değilse 4 kişi ilgileniyoruz. Ancak hastaneye gitsek ve testleri yapsak cezaevine döndüğümüzde 14 gün boyunca tek başımıza karantinaya alınacağız. Bu şekilde çok daha fazla zorlanacağız. Dilgeş şuan cezaevi koşullarına alışık olmazsa bile yanında bulunan diğer 3 kadınla oynadığı için durabiliyor. Tek başına bir yerde kaldığında çok kötü etkilenecek.”
KIYAFETLERİ İÇERİ ALINMADI
Rosa Kadın Derneği avukatları dün gece götürdükleri elbiselerin personel eksikliğinden kaynaklı alınmadığını belirterek, “Böbrek hastası bir çocuk o soğukta kalıyor. Revir Çarşamba günü açılacak. Dilgeş ilaç kullanıyor olsun ya da olmazsın böbrek testi yapması ve yeni bir tedavi olması gerekiyor. Test cezaevinde yapılabilecek bir test değil. Dilgeş’in annesiyle bir an önce dışarıya çıkması gerekiyor” dedi.
HAYATI TEHLİKEYE ATILIYOR
Gönül Aslan’ın avukatı Berdan Acun ise bayram tatili nedeniyle tutukluluğa dair itirazı Çarşamba günü yapabileceklerini kaydetti. Acun, cezaevi koşullarında böbrek yetmezliği olan Dilgeş’in hayatının tehlikeye atıldığının altını çizdi.     (MA)