Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, salgının durdurulması için alınan önlemlerin erken hafifletilmesi halinde ikinci bir dalganın yaşanabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüste (Covid-19) ikinci dalga uyarısı yaptı.

Cenevre’de yapılan basın toplantısında konuşan DSÖ Sağlık Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, dünyanın salgının ilk dalgasının ortasında olduğunu söyledi.

Virüsün etkisinin düşüşe geçtiği ülkelerde, salgının durdurulması için alınan önlemlerin erken hafifletilmesi halinde yakın zamanda ikinci bir dalganın yaşanabileceği konusunda uyarı yapan Ryan, pandeminin azaldığı ülkelerde sayıların yeniden artabileceğini söyledi.

Ryan, alınan önlemlerin erken kaldırılması durumunda enfekte oranlarının çok daha hızlı yükselme ihtimali olduğunu açıkladı.

Ryan “Hastalığın herhangi bir zaman diliminde yeniden sıçrayışa geçebileceğinin bilincinde olmalıyız. Sırf salgının etkisi düşüşe geçti diye bunun böyle devam edeceği varsayımında bulunamayız. Birkaç ay içerisinde gerçekleşebilecek ikinci dalgaya hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu ve Avrupa ve Kuzey Amerika’da salgının durdurulması için alınan önlem ve stratejilerin uygulanmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Ghebreyesus: Sıtma ilacı kullanımı askıya alındı

Toplantının açılış konuşmasını yapan (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus ise Afrika üzerine yaptığı açıklamada bölgenin DSÖ’ye bildirilen vaka ve ölüm sayısı bakımından salgından küresel olarak en az etkilenen yer olduğunu söyledi.

Afrika’nın, rapor edilen Covid-19 vakalarının sadece yüzde 1,5’ine ve dünya ölümlerinin yüzde 0,1’inden daha azına sahip olduğunu ifade eden Ghebreyesus, bu sayıların gerçeğin tamamını yansıtmadığını dile getirdi.

Hastalarda denenen “hidroksiklorokin” adlı sıtma ilacının kullanımını askıya aldıklarını da duyuran Ghebreyesus, “Cuma günü, Lancet (tıp dergisi), hidroksikolorokin ve klorakinin hastaneye yatırılan Covid-19 hastaları üzerindeki etkilerini gözlemleyen bir çalışma yayınladı. Yetkililer, ilacın tek başına veya makrolid ile kullanıldığında, daha yüksek bir ölüm oranı tahmin ettiklerini bildirdiler” diye konuştu.

İlacın kullanımının “güvenlik endişeleri” nedeniyle geçici olarak askıya alındığını kaydeden DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus diğer ilaçların denemelerinin ise devam ettiğini dile getirdi. (HA)   (BİA )