ANKARA – Gezi direnişinde polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde yapılmak istenen anma, polis müdahalesine rağmen gerçekleştirildi.

Gezi eylemleri sırasında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük için vurulduğu Güvenpark’ta anma yapılmak istendi. Anmanın gerçekleştirileceği ve Güvenpark’ta Sarısülük’ün vurulduğu noktanın etrafı çevik kuvvet polisleri ve polis barikatları ile çevrilerek anma eylemine girenlere üst araması yapan polis, eyleme gelen kitle örgütlerini, ellerindeki “flama ve dövizleri” bahane ederek alana almadı. Bu duruma tepki gösteren kitle örgütleri ile polis arasında yaşanan arbede sırasında aralarında demokratik kite örgütü üyelerinin olduğu pek çok kişi gözaltına alındı. Alanda bulunan avukatların verdiği bilgiye göre en az 15 gözaltına alındı.

AVUKAT BAYRAKTAR: ÖRGÜTLENMEK ZORUNDAYIZ

Polis saldırısı ardından Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük’ün Güvenpark’a ulaşmasının ardından barikatlardan üst araması ile geçen kitle, polisin “sosyal mesafe” kurallarına uyma anonsları eşliğinde Ethem’in vurulduğu noktada toplandı. Anmaya Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ve demokratik kitle örgütleri  katıldı.

Anmada ilk sözü alan Sarısülük’ün dava avukatı Kazım Bayraktar Gezi direnişinde Ethemler’i katledenlere karşı dünyanın her yerinde mücadelenin artarak devam ettiğine dikkat çekti.  “Direnişler dalga dalga yayılıyor, biri bitiyor biri başlıyor” diyen Bayraktar, “Ancak umutlarımızı örgütlenmeye döndürmek zorundayız. Çünkü onlar cesaretlerini örgütsüzlüğümüzde alıyorlar. Örgütlenmek zorundayız.  Sarısülük’ü ve Gezi’de katledilenleri yaşatmanın yolunun örgütlenmekten geçiyor” dedi.

KENANOĞLU: ZALİMLİĞİNİZLE BİZİ SUSTURAMAYACAKSINIZ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu anma öncesi gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak,  “Bu baskıya rağmen bugün burada toplanan insanlar Gezi direnişindeki itirazın devam ettiğini gösteriyor. Şunu unutmayın ki hiçbir zaman bu zalimliğinizle özgürlük, hak, adalet arayışında olan bu kitleleri susturamayacaksınız. Yaşamını bu uğurda feda etmeye hazır bu insanları susturamayacağınızı siz de görüyorsunuz. Siz tarihte Yezidler’in yerini alırsınız. Oysa Ethemler, Berkinler, Ali İsmailler yaşayacak” diye konuştu.

HATİMOĞULLARI: BARIŞ’I VE ETHEM’İ KATLEDEN ZİHNİYET AYNI

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ise “Bizler yoldaşlarımızı, yol arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi kaybettik. Ben buradan Gezi’nin bütün şehitlerini, bütün fidanlarını bize cesareti, umudu aşılayan yiğit kardeşlerimizi saygıyla anıyorum, dirençle anıyorum” diyerek Gezi şehitlerini selamladı.  “Bugün biz yolun karşı tarafından buraya geçmeye çalışırken onlarca arkadaşımızı polis darp etti. Faşizmin ayak seslerinin sokaklara yansımasıdır bunlar” diyen Hatimoğulları, konuşmasını şöyle sürdürdü : “ Bakın daha dün Adana’da Ali kardeşimiz, savaştan kaçıp Türkiye’de umutlarını bağlamış olan bir Suriyeli mülteci kardeşimizi katletti polis. Bugün yine Barış kardeşimiz Ankara’da katledildi. Onun ölümüne dair çeşitli açıklamaya yapılıyor. Ama biz biliyoruz ki Barış kardeşimiz Kürt olduğu için bıçaklandı. Bugün bu ülkede belediyelere kayyum atayanlar ve otoriter rejimi, padişahlığı inşa etmeye çalışanlarla bugün bizim bu anmamıza müdahale eden zihniyet aynıdır. Amerika’da Floyd’a karşı uygulamalar bu ülkede her Allah’ın günü uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

(MA)