Kürtçe müzik dinlediği için öldürülen Barış Çakan’a ilişkin açıklama yapmaları engellenen HDP’liler, hep bir ağızdan “Zimanê Kurdî” şarkısıyla ırkçı saldırılara dikkati çekti.
Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Kürtçe müzik dinlediği için bıçaklanan Barış Çakan cinayeti ile geçtiğimiz gün Diyarbakır Bağlar’da bir polisin ölümüne neden olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan M.E.C.’nin karakolda işkenceye maruz kalmasına karşı tepkiler sürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Dersim Dağ, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ile çok sayıda kişi, Bağlar’daki HDP binası önünde bir araya gelerek, açıklama yapmak istedi.
AÇIKLAMAYA POLİS ENGELİ
Ancak, parti binası çevresini ablukaya alan polisler, koronavirüs (Kovid-19) salgınını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermedi. Açıklamayı dışarıda yapmakta ısrar eden HDP’li vekiller ile polis arasında uzun süre tartışma yaşandı. Binadan çıkışlarına izin verilmeyen partililer ve yurttaşlar, hazırladıkları dövizleri bina içinde açarak slogan attı.
KALBİNDEN Mİ YOKSA DİLİNDEN Mİ VURULDU? 
Öldürülen Barış Çakan için, üzerinde Kürtçe ve Türkçe “Kalbinden mi yoksa dilinden mi vuruldun?”, “Durma diren”, “İşkence insanlık suçudur”, “Durmadan direniş topyekun mücadele” ve “Barışı kalbinden vurdular” yazılı dövizler açıldı.
‘ZIMANÊ KURDÎ’ ŞARKISI
Uzun süre bina içinde bekletilen partililer, Barış’ın Kürtçe şarkı için öldürülmesine, hep bir ağızdan “Zimanê Kurdî” şarkısı söyleyerek dikkat çekti. Daha sonra partililer, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atarak polis kurşunu ile öldürülen ve ırkçı cinayetlere kurban giden kişilerin isimlerini okudu.
HDP’liler, polis engeline tepki göstererek, binada açıklama yapmama kararı aldı. Partililer, sloganlarla eşliğinde eylemlerini sona erdirdi.
(MA)