İSTANBUL – Gençlik Örgütleri’nin “Normaliniz polis şiddetidir” şiarıyla yapmak istediği açıklamaya polis müdahale ederek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Buna rağmen açıklama yapan gençler, “Katillerden hesap soracağız” dedi.

Gençlik Örgütleri’nin, artan polis şiddetine dikkat çekmek için Kadıköy Boğa Heykeli önünde yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti. Yürüyüş Kırtasiyeci Sokak’tan “Normaliniz polis şiddeti” pankartı açarak Boğa Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçen gençlerin bir süre sonra önü polis tarafından kesildi. Polis Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine gençler açıklama yapmakta ısrar edince polis gruba kalkan ve coplar ile müdahale etti. Müdahale esnasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar yerlerde sürüklenerek polis aracına götürüldü.

Müdahale esnasında polisler Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nu da kalkanları ile iterek, alandan uzaklaştırmak istedi.

Eylemi devam ettiren grup ara sokaklara dağılarak, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları attı. Ara sokaklara giren polis ile gençler arasında kısa süreli arbede yaşanırken, burada da çok sayıda genç gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürülürken diğer kitle Eğitim Sen 2 No’lu Şube önünde bir araya gelerek yaşanan polis müdahalesini protesto etti.  Burada konuşan HDP’li Piroğlu, yaşanan polis şiddetini kınadı.

‘POLİS VE BEKÇİ SALDIRILARI SÜRÜYOR’

Ardından Gençlik Örgütleri adına açıklamayı okuyan Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) üyesi Mercan Doğan, yılardır süren devlet baskısının pandemi koşullarında da polis ve bekçi saldırıları ile sürdüğünü belirtti. Devletin, gücünü göstermek ve itaatkar bir toplum yaratmak için polis şiddetini farklı boyutlara çıkardığını belirten Doğan, “Son zamanlarda da bir salgın hastalık sürecinden çok ekonomik, politik ve sosyal bir krize dönüşmüş korona krizi sürecinin etkilerini en ağır şartlarda yaşayan ezilenler, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak zorunda oldukları için sokağa çıktıklarında bile polis saldırısına uğramıştır” dedi.

YAŞANAN POLİS ŞİDDETİNİ SIRALADI

Bu süreçte Adana’da 18 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdani’nin vurulduğunu hatırlatan Doğan, “Nusaybin’de çocuğu silahla kovalamış, Edirne’de biber gazıyla saldırmış, Çorlu’da kapısının önünde oturanlara saldırmış ve bu saldırıyı kameraya çeken komşunun evine zorla girmeye çalıştı. Zeytinburnu’nda yakaladıkları çocukların kafalarını yere vurup ters kelepçe ile gözaltına almış, Kadıköy’de kuryeye hakaret ederek darp etmiş ve Eyüp’te ekmek almaya çıkanlara saldırıp gözaltına almıştır” ifadelerini kullandı.

‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

Yaşananların polis şiddetinin güncel örneklerini ortaya koyduğunu vurgulayan Doğan, “Bu aslında bütün polislerin birer katil olduğu gerçeğini bir kez daha gösteriyor. Bizler, özgürlüğü ve yaşamı savunanlar olarak polis saldırılarını teşhir etmeye, bu saldırılara karşı birbirimizi savunmaya devam edeceğiz ve katillerden hesap soracağız. Bizler bu saldırılarla karşı karşıya olan ve bu saldırıların karşısında yılmayan gençlik örgütleri olarak örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

(MA)