BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıklama ile ABD’deki protestolardan endişe duyduğunu belirterek, ırkçılığa son verilmesi çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, George Floyd için ABD genelinde başlayan protestolara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Gösterilerde “gereksiz” ve “orantısız” güç kullanımı, “daha az ölümcül silahların ve mühimmatların” rastgele ve uygunsuz kullanımı da dahil olmak üzere kendilerine güvenilir kaynaklardan raporlar geldiğini aktaran Bachelet, polisin barışçıl gösterileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandığını belirtti.Bachelet açıklamasında, hiçbir tehdit unsuru olmayan gösterici ve gazetecilerin plastik mermiyle hedef alındığının, üzerlerine biber gazı sıkılmasına da tepki gösterdi.

GAZETECİLER HEDEF OLDU

Basın kartlarının açıkça görülmesine rağmen gazetecilerin gösterilerde fiziksel saldırıya maruz kaldığı, kendilerine gözdağı verildiği veya keyfi olarak tutuklandıklarına dair kendilerine en az 200 farklı hadise iletildiği bilgisini paylaşan Bachelet, “Yaşanan olaylar, gazetecilere karşı eşi görülmemiş saldırılardır. Bazı durumlarda yayın esnasında saldırıya uğramışlar, hatta tutuklanmışlardır. İfade ve medya özgürlüğünün ABD’de, ülkenin kimliğinin merkezinde yer alan temel ilkeler olduğu göz önüne alındığında, (bu olaylar) daha da şaşırtıcıdır” dedi.

IRKÇILIĞA SON VERİN ÇAĞRISI

ABD yönetiminin, tarihindeki ırkçılık ve şiddet geçmişinden kurtulabilmesi için yüzlerce kentte patlak veren protestoların “kalbine kulak vermesi” ve “yapılan çağrıların gereğini yapması” gerektiğini vurgulayan Michelle Bachelet, “Silahsız Afro- Amerikalıların öldürülmesine son verilmesi çağrısında bulunan seslerin duyulması gerekiyor. Polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulunan seslerin duyulması gerekiyor. ABD toplumunu mahveden endemik ve yapısal ırkçılığa son verilmesi çağrısında bulunan seslerin de duyulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

(MA)