VAN – Geleceğe dair sözü olan tüm gençleri “Demokratik mücadele” programını kapsamında yapılacak yürüyüşe davet eden HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Betül Ünsal, “Bu yürüyüş özgürlüğe yürüyüş” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, HDP’nin “Demokratik mücadele” şiarıyla başlattığı program kapsamında örgütleme çalışmalarına devam ediyor. Söz konusu çalışmaları değerlendiren HDP Gençlik Meclisi Sözcüsü Betül Ünsal, geleceğe dair sözü olan tüm gençleri “Demokratik mücadele” programı etrafında kenetlenmeye ve mücadeleye çağırdı.
15 HAZİRAN İLK ADIM OLACAK 
Ülkedeki demokrat ve sosyalist gençlik kurumları ve bölgede ise ulusal birlik temelinde gençlik örgütleriyle bir araya gelerek, ortak mücadeleyi örmeye çalıştıklarını dile getiren Ünsal, “15 Haziran’da yapılacak yürüyüşe kadar gençlik örgütleriyle ve kendine demokrat, sosyalist, yurtsever, yani geleceğe dair sözü olan herkesi bu mücadelede ortaklaştırmak için çabalıyoruz. 15 Haziran’daki yürüyüş ortak mücadelenin ilk adımı olacak. Fabrikalarda emeği sömürülen, işsiz bırakılan, şiddetle karşı karşıya kalan genç kadınlar, yani her alanda bulunan gençlerle buluşmaya dönük çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
‘AMAÇ MÜCADELE ETRAFINDAN BİR ARAYA GELMEK’ 
Kürt gençlerine yönelik politikalara dikkat çeken Ünsal, “Savaş politikalarıyla Kürt gençlerini apolitik yapma gibi bir çabaları olduğu bir dönemde mücadele ön plana çıkıyor. Yine genç kadınlara dönük politikalar örnek Gülistan Doku’nun kaybedilmesi, yine aynı şekilde Mardin’de bir genç kadının kaybedilmesi önümüzde duruyor. İşte amacımız tam da bu uygulamaları teşhir ederek, gençleri mücadele etrafından bir araya getirmek” dedi.
‘YENİ BİR YAŞAM KURMAMIZ MÜMKÜN’
Mevcut sistemin gençlerin sorunlarına çözüm bulmak yerine daha da derinleştirdiğini söyleyen Ünsal, “Bugün birçok genç fabrikalarda sömürüyle karşı karşıya. İşte bu noktadan genç işçiler sömürüye karşı nasıl mücadele geliştirecek? Her geçen gün geleceksiz ve işsiz gençlik sayısı artıyor. Genç kadınlar bir yandan sömürüyle karşı karşıya kalırken, diğer yandan her gün şiddetle ve tacizle karşı karşıya kalıyor. Toplamda gençler birçok sorunla karşı karşıya bir durumda. Kapitalist sistem çözüm noktasından uzak olmayı bırakalım, sorunları her geçen gün daha da derinleştiriyor. Tam da bu duruma karşı bizlerin ‘Ne yapabiliriz?’ diye tartışmamız lazım. Birlikte mücadeleyle yeni bir yaşamı kurmamızın mümkün olduğunu görmemiz lazım” diye belirtti.
ÖZGÜRLÜĞE YÜRÜYÜŞ
Gençlere çağırıda bulunan Ünsal, şöyle devam etti: “AKP ve MHP faşizminin gençler üzerinden geliştirdiği politikaları bir bütünen olarak. Biz gençlere dönük bir saldırı olduğunu görmemiz gerekiyor. Tam da bu nokta saldırılara karşı ortak mücadelede birleşmeliyiz. ‘Demokratik mücadele’ programını özgürlüğe yürüyüş olarak ele alıyoruz. Geleceğe dair sözü olan biz gençler bu yürüyüşte omuz omuza mücadele etmeliyiz. Demokrat, sosyalist ile yurtsever gençleri bizlere güç vermeye ve mücadele etrafında kenetlemeye çağırıyoruz.”
(MA)