Kadınlar, HDP’nin yapacağı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”ne katılım çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Demokratik Mücadele Programı” kapsamında 15 Haziran tarihinde bir kolu Edirne, bir kolu ise Hakkari’den başlayacak olan “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” hazırlıkları devam ediyor. Muğlalı kadınlar, Türkiye’de demokrasi mücadelesi veren herkesin yürüyüşe destek vermeye çağırdı.
HDP Bodrum İlçe Eşbaşkanı Zuhal Macit, geleceğe dair sözü olan herkesi yürüyüşe katılmaya çağırdı. Çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, kayyım ve darbe politikalarına karşı örgütleme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Macit, “Bu ülkede muhalif olan herkese aynı şekilde davranıyorlar. Bu yüzden mesele sadece HDP meselesi değil. Demokrasi sadece HDP’ye gerekli olan bir şey değil hepimiz için gereklidir. HDP olamadan Türkiye’de demokratikleşme adımı atılamaz. Demokrasi yürüyüşünün Türkiye’de yapılan diğer haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı sergilenen bir duruş oldu” dedi.
KADINLAR HEDEF ALINDI 
Ev Eksenli Çalışanlar Sendikası Genel Başkanı Gülsüm Nazlıoğlu da, Demokrasi yürüyüşünün yerinde bir karar olduğunu belirtti. Leyla Güven’in milletvekilliğinin düşürülmesini tüm kadınları hedef alan bir saldırı olduğunu söyleyen Nazlıoğlu, son dönemlerde iktidarın kadın mücadelesini hedef alarak ayakta kalmaya çalıştığını ifade etti. Nazlıoğlu, geleceği örgütlemek adına HDP’nin düzenlediği yürüyüşe herkesin katılmasını istedi.
‘DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKILMALI’
Özgür Öğrenci İnisiyatifi Üyesi Leyla Kalın ise, HDP’nin demokrasi yürüyüşüne katılımın önemli olduğunu söyledi. İktidarın siyasal anlamda üniversitelerde öğrencilere dayattıkları nedeniyle nefes alamaz halde olduklarını belirten Kalın, “Bir öğrenci olarak kampüsün içinden güvende değiliz. Güvende olamadığımız gibi her gün birimi mutlaka öldürülüyoruz. Yani demokrasi meclisin içinde söylemiş ifadelerle sınırlı kalmamalıdır. Bu yüzden herkes demokrasiye sahip çıkmalıdır” dedi.
(MA)