ANKARA – HDP’nin koronavirüs salgını kapsamında başlattığı Kardeş Aile Kampanyası sonlandırıldı.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayıldığı Mart ayında başlattığı Kardeş Aile Kampanyası’na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kardeş Aile Kampanyası Koordinasyonu tarafından yapılan “Kardeş Aile Kampanyamız başarıyla tamamlandı!” başlıklı açıklamada, kampanyaya destek veren tüm kesimlere teşekkür edildi.
‘SERMAYE SAĞLIĞI ÖNCELENDİ’
Koronavirüsün yayılmasıyla milyonlarca insanının salgına yakalandığı ve yüzbinlerce insanın yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, “Hastalık halen yayılmaya ve can almaya devam etmektedir. Birçok ülkede, salgının yayılmasını durdurmak ve halk sağlığı sistemleri üzerindeki artan baskılarla başa çıkmak için katı önlemler alındı. Koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları geride bıraktığımız 3 aylık döneme damgasını vurdu. Türkiye’de kamu kaynak ve imkânlarını kullanma yetkisini elinde bulunduran iktidar, salgına karşı halk sağlığını öncelemek yerine sermaye sağlığını önceleyerek yoksul-emekçi halklarımızı görmezden duymazdan geldi. İktidar, sosyal devlet ilkesinin asgari gereklerini dahi tanımayan bir tarzla halk sağlığını ve halkın geçim kaynaklarını tehlikeye atmayı sürdürdü, sürdürüyor” denildi.
75 BİN AİLE BELİRLENDİ
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Sosyal devlet ilkesinden bihaber iktidar anlayışına karşı; parti olarak, salgının yarattığı acil duruma karşı halk sağlığının savunulması noktasında ilgili tüm sivil-toplumsal dinamiklerle ortak çalışmalar yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, parti olarak, emekçi halklarımızı her koşulda savunmak, insanlarımız ve ailelerimiz arasında dayanışma ve paylaşma ağları örmek için, ‘iddiası ve inancı olanlar imkânlarını yaratırlar’ sloganıyla Kardeş Aile Kampanyamızı başlattık. Kampanyamız kapsamında 57 ilde koordinasyonlar oluşturduk. Gerek il ve ilçe örgütlerimizin tespitleri gerekse kendilerinin talepte bulunması suretiyle toplam 75.274 ihtiyaç sahibi ailemizi belirledik. Kampanyamız kapsamında destekçi kardeş aile olmak isteyen 13.180 aileyi doğrudan ihtiyaç sahibi ailelerimizle ilişkilendirdik. 62.094 ihtiyaç sahibi ailemize, kampanyamıza destek sunan yurtiçinden ve yurtdışından insanlarımızın katkılarıyla hazırlanan temel ihtiyaç malzemelerini içeren kolilerin 3 ay boyunca ulaştırılmasına destek olduk.
KAMPANYA SONLANDILRI
3 ay boyunca büyük bir özveriyle yürüttüğümüz kampanyamızı, bugün itibariyle sonlandırıyoruz. Kampanyamız kapsamında maddi ve manevi katkılarıyla bizlere güç katan tüm destekçilere ve salgın koşullarında büyük riskler alarak kapı kapı dolaşıp büyük bir iş başaran parti emekçilerimizi selamlıyoruz. Toplumsal dayanışmayı büyütme mücadelemize kazandırdığımız büyük bir deneyim olarak Kardeş Aile Kampanyamız, halkın kendi öz örgütlülüğüyle yürütülen bir dayanışma örneği olarak tarihteki yerini almıştır. Bu temelde, önümüzdeki süreçte halklarımız, insanlarımız arasında daha güçlü dayanışma ağlarını örmek, örgütlemek daha fazla önceliğimiz olacaktır. Direne direne, örgütlene örgütlene, ürete ürete, dayanışa dayanışa kazanacağız.”
(MA)